Lidhje

SHBA akuzon Rusinë dhe Kinën


US Ambassador to the United Nations Kelly Craft
US Ambassador to the United Nations Kelly Craft

Shtetet e Bashkuara akuzuan të hënën Rusinë dhe Kinën për bllokimin e një deklarate në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara që nënvizonte paprekshmërinë e objekteve diplomatike dhe konsullore.

Deklarata erdhi pas një sulmi kundër ambasadës amerikane në Bagdad më 31 dhjetor.

Deklarata të tilla Këshillit të Sigurimit, i cili ka 15 anëtarë, miratohen vetëm me konsensus.

Misioni amerikan në Kombet e Bashkuara tha se 27 vende u shprehën ashpër kundër sulmit ndaj ambasadës amerikane në Bagdad, në kontrast me heshtjen e Këshillit të Sigurimit për shkak të dy anëtarëve të përhershëm – Rusisë dhe Kinës, që nuk e lejuan miratimin e deklaratës.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG