Lidhje

Vende të ndryshme bëjnë thirrje për zbutje të tensioneve SHBA-Iran


Qeveritë e disa vendeve u bënë thirrje Shteteve Bashkuara dhe Iranit ndërmarrin hapa për ulur tensionet pas një serie sulmesh ndaj interesave njëri-tjetrit Irak.

"Kriza aktuale prek thellësisht jo vetëm rajonin, por gjithë ne ndaj dhe përdorimi i armëve duhet ndalet tani, për t'i dhënë hapësi dialogut", tha Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen.

" gjithë ne duhet bëjmë gjithçka është e mundur për rivendosur dialogun dhe nuk duhet ndalemi këtë drejtim”, shtoi ajo.

një koment mërkurën sekretari i Jashtëm britanik Dominic Raab dënoi sulmin me raketa Iranit ndaj dy baza ajrore irakiane ku ndodhen vendosura forcat amerikane dhe ato koalicionit, mes tyre dhe trupat britanike.

"I bëjmë thirrje Iranit mos përsërisë këto sulme pamatura e rrezikshme, por ndjekë me urgjencë rrugën e uljes tensioneve", tha zoti Raab.

Ai shtoi se n luftë rajon do ndihmonte vetëm Shtetin Islamik, grupin militant kundër cilit është përqëndruar misioni i koalicionit Irak.

Kinë zëdhënësi i ministrisë Jashtme Geng Shuang u kërkoi palëve vetëpërmbahen. Ai tha se Pekini kërkon dialog dhe hapa funksion paqes e stabilitetin rajon.

Zëdhënësi i sekretarit japonez për Shtypin Yoshihide Suga, shprehu shqetësimin mbi situatën Lindjen e Mesme dhe bëri thirrje gjitha kombet e përfshira bëjnë përpjekje diplomatike për përmirësuar marrëdhëniet.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG