Lidhje

SHBA: 9 të vdekur si pasojë e motit të keq


Të paktën katër persona kanë humbur jetën, më shumë se 1 mijë fluturime janë anuluar dhe me mijëra vetë kanë mbetur pa energji elektrike në pjesë të ndryshme të shtatë shteteve, nga Teksasi në Miçigan, si pasojë e një stuhie masive dëbore, që u shoqërua të shtunën edhe me breshër.

Sipas ekspertëve "rreziku i vërtetë pritet të vijë nga erërat e forta dhe akumulimi i akullit".

Pasditën e së shtunën rreth 200 mijë shtëpi e biznese vazhdojnë të jenë pa energji elektrike në Teksas, Luizianë, Misisipi, Arkansas, Tenesi, Ilinois dhe Miçigan, pasdites e shtunës.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG