Lidhje

Një rreng në Moskë: A pasqyron ndryshimin e opinionit për Putinin?


Një video e një blogeri nga Rusia, pjesë e një rrengu tij, është përhapur mënyrë virale dhe pa dashur ka kapur thelbin e një debati lidhur me shkallën e mbështetjes Presidenti Vladimir Putin gëzon pas 20 vjetësh pushtet.

Diskutimi nisi pasi blogeri Bashir Dokhov postoi një video Youtube, tek e cila ai ngjit një portret madh udhëheqësit rus murin e një ashensori një pallati Moskë.

Do vendos një kamera edhe aty një cep. shohim se mos dikush e vjedh largqoftë”, thotë ai ndërsa përgatit rrengun.

Fotografia e Putinit nuk u hoq, por reagimet kur njerëzit shihnin udhëheqësin rus, ishin ashpra.

Pse është ky këtu?”, thotë një pasagjer kur hyn ashensor. Çfarë tmerri!”, thotë një grua pastaj përkulet para portretit duke qeshur ndërsa një shoqe e saj i bën një fotografi.

Është gjëja e keqe mund t’i ndodhë pallatit tone”, thotë një banor tjetër.

Vetëm tri ditë pasi u postua YouTube, videoja ështe parë mbi 2 milionë herë.

Popullariteti i Putinit

Përveçse ka shkaktuar qeshura, videoja ka rihapur një debat Rusi: sa popullaritet gëzon realitet Vladimir Putini?

Sipas anketave, presidenti Putin ka qenë figura qendrore e politikës ruse për mbi 20 vitet ka qenë pushtet, me një popullaritet do t’ia kishte zili çdo udhëheqës perëndimor.

Agjencitë shtetërore sondazheve e llogarisin mbështetjen e udhëheqësit rus nivelin 73%. Anketuesit e pavarur si Qendra Levada, e llogarisin mbështetjen një nivel ulët, 68%.

Kjo mbështetje është mjaft e qëndrueshme dhe u rrit vitin 2019, thotë Denis Volkov i Levadës për Zërin e Amerikës, duke vënë dukje se kjo shifër u luhat një vit herët, kur u propozua një reformë jopopullore e pensioneve.

Mbështetja e lartë për zotin Putin erdhi vitin 2014, pas aneksimit Krimesë nga Rusia, kur ajo arriti 86%.

Megjithatë shifrat për aspekte ndryshme ofrojnë shumë nuance.

Vlerësimi për besueshmërinë e zotit Putin dhe përqindja e mbështetjes për një rizgjedhje tij ku pyeten anketuarit nëse do votonin për nëse zgjedhjet mbaheshin javën e ardhshme, japin rezultate shumë ulëta, vetëm 33%, sipas një sondazhi vitit 2019.

Dhe duket se Kremlini po i ndjek me vëmendje këto shifra. Presidenti Putin shpalli një numër refornash gjatë fjalimit tij për gjendjen e vendit muajin e kaluar dhe pas emëroi një kryeministër ri, duke premtuar se përparësia e mandatit tij katërt do ishte përmirësimi i jetës rusëve.

Ndërsa një pike tjetër qendrore e fjalimit ishin reformat kushtetuese ndoshta kanë si qëllim shtrirjen e ndikimit presidentit Putin, përtej mandatit tij aktual dhe ndoshta fundit vitin 2024.

fakt kritikët e Kremlinit kanë argumentuar për një kohë gjatë se edhe rezultatet e sondazheve rigoroze, janë shtrembëruara nga mungesa a një alternative politike, propaganda shtetërore apo pyetjet manipuluese anketuesve.

Prandaj kundërshtarët e Kremlinit e shohin rrengun e ashensorit si një votim thjeshtë pro ose kundër ndaj punës Putinit, një realitet pa filtra.

Gjeniale! Është anketa e mire sociologjike njoh dhe ndoshta e ndershmja!”, komentonte një shikues Youtube.

Sondazhet tregojnë se Presidenti Putin e ka mbështetjen madhe rajonet ku ka siguruar përkrahje me një kombinim retorike anti-perëndimore dhe vlerash tradicionale konservatore.

Qytetet e mëdha Rusi kanë qenë prej kohësh qendra protestave opozitës dhe rrengu i ashensorit Moskë ishte ndoshta një reflektim i këtij realiteti.

Blogeri Bashir Dokhov tha se përzgjedhja e njerëzve reaguan nuk ishte aspak shkencore. një intervistë me radion Ekoja e Moskës, ai tha se thjesht kishte përfshirë reagimet me humor.

Kishte plot raste kur njerëzit nuk reaguan fare”, thotë Dokhov.

tjerë thjesht bënë selfie”, shtoi ai.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG