Lidhje

Irani thotë se nuk do ta dorëzojë kutinë e zezë të dëmtuar të avionit ukrainas


Irani njoftoi se kutia e zezë e aeroplanit ukrainas, cilin e rrëzoi vetë gabimisht pak kohë parë është dëmtuar dhe se nuk ka plan t’ia japë atë për shqyrtim asnjë vendi tjetër.

Lajmi u i ditur nëpërmjet medias shtetërore iraniane e cila citonte zyrtarë lartë vendit. Irani ka qenë nën presion vazhdueshëm ndërkombëtar për lejuar ekzaminimin e dhënave kutisë zezë.

Kryeministri kanadez Justin Trudeau tha javën e kaluar se ai kishte thënë ministrit Jashtëm iranian Mohammad Javad Zarif se duhej kryhej një hetim i plotë dhe i pavarur rreth incidentit.

Avioni ukrainas me 176 persona bord u rrëzua pak minuta pas nisjes nga aeroporti i Teheranit 8 janar, gjë çoi vdekjen e gjithë personave bord.

Mes viktimave ishin 82 shtetas iranianë e 63 kanadezë, shumë prej tyre me origjinë iraniane. Incidenti ndodhi ndërsa forcat iraniane mbrojtjes ajrore ndodheshin gatishmëri lartë pasi kishin sulmuar vetëm pak orë parë me raketa balistike forcat amerikane në Irak. Sulmi me raketa ishte një kundërpërgjigje e Iranit ndaj vrasjes nga forcat amerikane gjeneralit ushtarak Qasem Soleimani.

"Ne gëzojmë drejtën ta këqyrim vetë kutinë e zezë. Kemi drejtën jemi pranishëm çdo ekzaminim saj", tha zoti Zarif. Ai tha se Teherani nuk do lejonte një vend tjetër kryente shqyrtimin e kutisë zezë vend Iranit. Por zoti Zarif shtoi se po zhvillon bisedimeve me vende tjera, veçanërisht me Ukrainën lidhur me hetimin.

Ministri iranian i Mbrojtjes Amir Hatami tha se kutia e cila regjistron dhëna mbi fluturimin kishte pësuar "dëme dukshme dhe se i është kërkuar industrisë mbrojtjes ndihmojë rregullimin e saj".

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG