Lidhje

Gara presidenciale e demokratëve zhvendoset në Nevada


Gjashtë kandidatë demokratë ndodhen Nevada për debatin e nëntë kuadër garës për zgjedhur kandidatin zyrtar partisë do përballet me Presidentin Donald Trump nëntor. Senatori i Vermontit Bernie Sanders dhe ish-kryetari i bashkisë South Bendit shtetit Indianës, Pete Buttigieg, vijnë këtë debat pas paraqitjeve forta Ajova dhe Nju Hampshër, dy shtetet e para ku u zhvilluan garat mes demokratëve.

Senatorja e Minesotës Amy Klobuchar po kërkon ruajë rritjen e beftë e renditi atë vend tretë New Hampshër.

mesin e kandidatëve për cilët debatet dhe votimi i shtunës janë një shans për t’u rikthyer tek mbështetja i bëri ata pretendentë fortë sondazhet e mëparshme kombëtare janë ish-nënpresidenti Joe Biden dhe senatorja e Masaçusetsit Elizabeth Warren.

skenë për herë parë do jetë ish-kryetari i Bashkisë së Nju Jorkut Michael Bloomberg. Zoti Bloomberg ka shënuar një rritje sondazhet kombëtare javët e fundit si dhe ka shpenzuar me qindra miliona dollarë për fushatën e tij.

Christian Lundberg, një profesor universitetin e Karolinës Veriut tha për Zërin e Amerikës se ai mendon se zoti Sanders do përpiqet pozicionohet si udhëheqës zgjedhjet paraprake ndërsa zoti Biden dhe zonja Warren do përpiqen minimizojnë humbjen.

rastin e zotit Bloomberg, ai thotë se pret një ai ta shfaqë veten si kandidati i mirë për garuar përballë presidentit Donald Trump.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG