Lidhje

SHBA: Zyrtari i lartë i shëndetësisë paralajmëron se gjendja po keqësohet


Zyrtari kryesor shëndetësor i qeverisë amerikane dha të hënën një mesazh zymtë, duke paralajmëruar se gjendja e koronavirusit vend po keqësohet.

Në komentet bëri për televizionin NBC, Dr. Jerome Adams tha:

"Dua Amerika kuptojë se këtë javë gjendja do keqësohet, duke paralajmëruar se një pjesë e njerëzve nuk po e zbatojnë si duhet distancimin social.

Sipas dhënave Universitetit Johns Hopkins, SHBA sot kishte 35,530 konfirmuar pozitivë me koronavirus. Numri i vdekjeve deri tani është 473.

Shumë njerëz, tha Dr. Adams, mendojnë se kjo nuk mund t’u ndodhë atyre. “Duam me çdo kusht secili qëndrojë shtëpi,” bëri thirrje zyrtari.

Shtetet e Bashkuara janë pothuajse gjysmën e periudhës 15 ditore, cilën sipas planit duhet zbutet ndjeshëm numri i rasteve me koronavirus, për mos lejuar mbingarkesën e objekteve shëndetësore me persona sëmurë rëndë.

Ndërkohë, qeveria dhe dyja dhomat e Kongresit po nxitojnë për siguruar miratimin e një plani financiar i cili shmangte një sfidë rëndë ekonomike dhe ndihmonte me para dhe kredi amerikanët humbasin punën dhe bizneset. senat po debatohet një paketë gjigante shpëtimi prej 1,8 trilion dollarësh, tani koronavirusi ka detyruar miliona banorë mos dalin nga shtëpia.

Në një koment Twitter, Presidenti Trump shkruante se “Ne nuk mund lejojmë ilaçi jetë i rëndë se sa vetë problemi. mbarim periudhës 15 ditore, - shkruante ai, - do marrim një vendim se cilën rrugë do zgjedhim.”

Duket se Presidenti po sugjeron udhëzimet për distancimin social zbuten mbarim periudhës 15-ditore, edhe pse deri tani janë paktë ekspertët shëndetësorë mendojnë se kjo periudhë mjafton për ditur nëse masat e vetizolimit e kanë ulur fuqinë e përhapjes koronavirusit.

XS
SM
MD
LG