Lidhje

Itali: Dita e dytë e rënies së numrit të vdekjeve nga koronavirusi


Italia, e cila po vuan pasojat rënda koronavirusit, raportoi martën për dytën ditë radhazi një numër vogël infektimesh.

Ndërkaq, 601 vdekjet e regjistruara hënën janë ende një shifër e zymtë, por një përmirësim nga mbi 800 ishin shtunën.

Italia ka raportuar shumë se 6,000 vdekur dhe ka numrin e dytë lartë infektimeve pas Kinës. Zyrtarët bllokuan lëvizjet gjithë vendin dy javë parë me shpresën për ndalur përhapjen e virusit ka arritur pothuajse çdo vend planetit.

Koreja e Jugut, ishte një nga vendet goditura, po tregon përparim vazhdueshëm, duke raportuar martën një rritje me vetëm 76 rasteve reja. Kjo ishte dita e 13-të me radhë me nën 100 raste.

Ndërkohë, Kina vazhdon raportojë përmirësim me vetëm katër raste reja martën. Zyrtarët thanë se njerëzit e shëndetshëm provincën Hubei, qendra e shpërthimit, do jenë gjendje largohen nga zona pas dy muajsh bllokimi. Kryeqyteti i provincës, Wuhan, do shohë njëjtin lehtësim fillim prillit.

Por shqetësimet vazhdojnë për një rikthim virusit Kinë, për shkak rasteve mes njerëzve vijnë nga vende tjera botë. Kina raportoi martën 74 raste tilla.

Këto shqetësime kanë bërë qeveritë gjithë botën vendosin kufizime udhëtimeve.

XS
SM
MD
LG