Lidhje

Kosovë: Teknologjia në luftë kundër COVID-19 – të rinjtë prodhojnë respiratorë


Kosovë, 126 persona të infektuar me Covid-19
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:49 0:00

Zyrtarët shëndetësor në Kosovë po u bëjnë thirrje qytetarëve që të respektojnë masat për parandalimin e zgjerimit të virusit, duke tërhequr vërejtjen në mundësitë përballuese të vendit.

Sipas autoriteteve Kosova tash për tash ka gjithsej 142 respiratorë nga të cilët 95 në sektorin publik dhe 47 në atë privat.

Një grup të rinjsh nga Prishtina, punonjës të kompanisë për prodhimin e printerëve tre dimensional FORMON është vënë në përpjekje për të prodhuar respiratorë, një mjet që po vlerësohet thelbësor në trajtimin e të prekurve nga Covid-19.

Kosovë, 126 persona të infektuar me Covid-19
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:49 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG