Lidhje

Itali: Një mjeke jeton me frikën e infektimit të së bijës


Një mjeke italiane në qytetin e Pizës thotë se ka frikë se mund të infektojë fëmijën e saj me koronavirus.

Itali: Një mjeke jeton me frikën e infektimit të së bijës
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:46 0:00

Cecilia Bartalena, një mjeke që trajton pacientët me koronavirus, jeton në terror - e ndarë mes premtimit që ka bërë për të shëruar të sëmurët dhe frikës se mund të infektojë vajzën e saj katër vjeçare, Petra.

"Pjesa e vështirë është qëndrosh larg teje, i thotë ajo bashkëshortit filmon.Është e vështirë sepse Petra nuk e kupton situatën. Është e vështirë t'i shpjegosh një fëmije 4-vjeçare jemi mbyllur brenda një spitali për shkak koronavirusit".

Bartalena, 35 vjeç, punon me orare të zgjatura në vijën e frontit në repartin e urgjencës së Spitalit Cisanello në qytetin e Pizës.

Ndërsa kthehet në shtëpi nga puna, ajo nuk përqafon askënd në familjen e saj por shkon drejt e në dush për tu pastruar. Kur më në fund ndihet e pastër, ajo vë një maskë dhe shkon të përqafojë vajzën e saj.

"Nëse Petra më përqafon, jam e terrorizuar që pas 15 ditësh ajo mund të sëmuret ose nëse dëgjoj Lorenzon të kollitet, mendoj se është faji im. Kështu që duhet të përpiqem të racionalizoj situatën dhe të mendoj se po e bëj të gjithë këtë për një më mirë më të madhe, "thotë ajo.

Puna e saj spital ka ndryshuar plotësisht. Bartalena thotë se është nostalgjike për ditët kur qënurit mjek do thoshte kishe një marrëdhënie komunikuese me pacientët dhe familjet e tyre, kishte kohë t’i udhëzoje përmes vendimeve vështira dhe, nëse duhej, t’i përgatiste për keqen.

Sa herë hyn repartin e koronavirusit - i cili është i izoluar nga pjesa tjetër e spitalit - ajo i bën vetes njëjtën pyetje - "Përse po e bëj këtë?"

Përgjigja e shpejtë është "sigurisht jo për para", thotë ajo.

Sigurisht nuk e bëj për shkak pagës apo detyrimit etik, po dështon për momentin. Unë e bëj atë për pacientët sepse nuk kanë zgjidhje tjetër. E bëj vetëm për ta dhe gjithashtu për gjithë kolegët e mi, dhe mendoj se kolegët e mi e bëjnë këtë për njëjtën arsye.

mëngjes Bartalena duhet hajë një mëngjes lehtë. turnin rraskapitës prej gjashtë orësh ajo nuk është gjendje shkojë banjë ose pijë. Sa pak ha mëngjes aq pak e etja.

".. është e lehtë t'i rezistosh shkuarjes banjë sesa kesh etje," shpjegon ajo.

Pasi vishet me gjitha veshjet mbrojtëse, ajo thotë se ndjehet si polumbarët.

"Mund qëndrojmë dhomën e pacientit maksimumi për 10, 15 minuta për shkak uljes kapacitetit filtrave. Kështu pas gjashtë orësh është e rrezikshme për ne. çdo rast qënurit kontakt me një pacient me covid plr mbi 15 minuta është e rrezikshmes," shpjegon Baratalena.

Megjithë këto vështirësi ajo nuk ndihet si heroine – megjithëse e vlerëson faktin shumë italianë e vënë atë kategori dhe nuk ka ndrojtje thotë se ka frikë.

Duhet ta dini se sa herë punojmë është zgjedhja jonë, zgjedhje ne bëjmë çdo ditë. Ne nuk jemi heronj dhe ne kemi gjithashtu frikë".

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG