Lidhje

Tiranë: Pashka Ortodokse festohet mes masave anti-COVID


Në Shqipëri besimtarët ortodoksë festuan Pashkën pa mundur dot të shkojnë pranë kishave dhe katedraleve, për shkak të masave ndaj koronavirusit.

Tiranë: Pashka Ortodokse festohet mes masave anti-COVID
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:00 0:00

Besimtarët ortodoksë festuan sot Pashkët Ortodokse si kurrë më parë më kisha e katedrale të boshatisura, ndërsa drejtuesit kishtarë u kërkuan të qëndrojnë në shtëpi dhe të ndihmojnë njëri tjetrin.

Kryetari i Kishës Orthodhokse Autoqefale të Shqipërisë, Kryepeshkopi Anastas Janullatos, uroi besimtarët për Pashkët në ceremonitë përmes televizionit. “Mos kini frikë. Këtë vit nuk do të kalojmë dritën e shpresës nga llamba në llambë, por nga zemra në zemër” - tha ai.

Duke drejtuar ritualin e përvitshëm, Kryepeshkopi Anastas Janullatos u tha besimtarëve përmes internetit dhe televizionit, se befasisë dhe shqetësimit që shkaktoi pandemia e dhimbshme COVID-19 do t’i kundërvëmë të mospasurit e frikës që na mësoi Krishti, plot me paqe e me solidaritet.

“Kur dyert ishin të mbyllura Jezui iu shfaq nxënësve, iu hoqi frikën dhe iu dha paqen. Frika është një këshilluese e keqe e njeriut. Ajo depërton në mënyra të ndryshme në vullnetin tonë, duke na ulur rezistencën dhe kreativitetin. Frikën e shkaktojnë luftërat dhe katastrofat natyrore, edhe pandemia COVID-19, që ka tronditur gjithë botën. Mos kini frikë, paqja qoftë mbi ju” - tha ai në mesazhin e Pashkës.

Ashtu si fundjavën e kaluar me pashkët katolike, edhe këtë të dielë kishat dhe katedralet i mbajtën larg besimtarët e tyre, për të shmangur përhapjen e sëmundjes së koronavirusit. Kjo është fundjava e pestë që Shqipëria kalon me mbyllje të gjata në banesa.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG