Lidhje

Një sëmundje e rrallë prek disa fëmijë me COVID-19


Një pesë vjeçar vdiq Nju Jork nga një sëmundje e rrallë po haset tek disa fëmijë, shkakton dëmtimin e enëve gjakut dhe besohet ketë lidhje me koronavirusin. Është një rrezik i ri i mundshëm për fëmijët këtë situatë pandemie. Një fëmijë tjetër shtatë vjeçar gjithashtu vdiq Nju Jork, por autoritetet spitalore thonë se është herët arrihet përfundimin se shkaku ishte koronavirusi. Njoftimin për pesëvjeçarin nga sëmundja e rrallë e quajtur Kavasaki, e dha Guvernatori Andrew Cuomo premten konferencën e përditshme për shtyp.

Një sëmundje e rrallë prek disa fëmijë me COVID-19
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:48 0:00

Zoti Cuomo tha se zyrtarët e shëndetësisë po ndiqnin 73 raste ngjashme gjithë shtetin e Nju Jorkut, ku fëmijët me COVID-19 po shfaqnin simptoma sëmundjes Kavasaki, një sëmundje e rrallë.

"Megjithëse rrallë, po shohim disa raste kur fëmijët e sëmurë me COVID, mund preken nga sëmundja Kavasaki shkakton acarimin e enëve gjakut”, tha ai.

Dhjetra fëmijë amerikanë janë shtruar spital me këtë pezmatim serioz është hasur për here parë Evropë, përfshirë një foshnjë gjashtë muajshe Kaliforni.

Temperatura, dhimbjet e barkut dhe acarimi i lëkurës, janë simptoma zakonshme, ndërsa disa fëmijë Nju Jork kanë pasur miokardit, një gjendje e rrezikshme e zemrës, kërkon trajtim intensiv. Shumë prej tyre kishin ose kishin kaluar koronavirus.

"Po shohim fëmijë kanë pasur temperaturë për tre-katër ditë. Me kruarje, acarim lëkurës gjithë trupin, ose pëllëmbët e duarve dhe shputat e këmbëve, diçka e pazakontë”, thotë Dr. Steven Kernie, i Spitalit Fëmijëve, Morgan Stanley Nju Jork.

Organizata mjekësore Britani, Itali dhe Spanjë paralajmëruan mjekët muajin e kaluar për këtë sëmundje.

Disa doktorë thonë se rastet e Nju Jorkut i shtojnë gjasat se sindroma është një komplikim i rrallë i COVID-19, megjithëse ende nuk është provuar.

"Po shohim disa raste, edhe pse rralla, disa fëmijë kanë një reagim fortë, tepër acarues për zemrën”, thotë Dr. Adriana Tremoulet, mjeke spitalin e fëmijëve, Rady San Diego dhe nëndrejtore e Qendrës për Studimin e Kavasakit Universitetin e Kalifornisë.

Rreth 3 mijë fëmijë amerikanë diagnostikohen me sëmundjen Kavasaki çdo vit, kryesisht nën 6 vjeç dhe djem. KJo sëmundje është diagnostikuar për herë parë fëmijët japonezë.

Fundjavën e kaluar, studiues, mjekë dhe zyrtarë shëndetësie amerikanë dhe ndërkombëtarë, diskutuan javën e kaluar dhe arritën përfundimin se fëmijët e prekur duhet trajtohen spitale ku kujdesi intensiv është dispozicion, pasi gjendja e disa fëmijëve keqësohet me shumë shpejtësi.

Megjithatë mjekët ende besojnë se shumë fëmijë me COVID-19 do kenë vetëm një rast lehtë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG