Lidhje

Aktivistët: Pandemia, pasoja serioze tek komuniteti LGBTI


Shtatëmbëdhjetë maji shënon ditën ndërkombëtare kundër Homofobisë, Transfobisë dhe Bifobisë. Ky përvjetor e gjen këtë komunitet me sfida shumta edhe për shkak pandemisë koronavirusit. Aktivistët thonë se pandemia ka pasur një ndikim serioz tek komuniteti LGBTI, sipas tyre është tejet i ekspozuar ndaj rrisqeve shëndetësore dhe ekonomike kushtet kur ata ka shumë ngjarë punojnë industritë prekura apo ekspozuara ndaj pandemisë. Kolegia Menada Zaimi bisedoi me aktivistë Uashington dhe Tiranë dhe sjell materialin vazhdim.

Sfidat e komunitetit LGBT gjatë pandemisë
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:27 0:00

Aktivistët mbrojnë drejtat e komunitetit LGBT thonë se pandemia e koronavirusit ka pasur një ndikim tejet negativ tek ky komunitetit, si Shtetet e Bashkuara ashtu edhe mbarë botën.

Siç mund ta imagjinoni kjo pandemi ka pasur një efekt shkatërrues. Analiza e dhënave mbledhura mbi ndikimin ekonomik pandemisë, tregon se komuniteti LGBTQ është ndikuar mënyrë shpërpjestuar. Ne e dinim se kjo do ishte një periudhë e vështirë. Dhe nga rrëfimet dhe intervistat me njerëz SHBA dhe mbarë botën, vumë re se kjo është e vërtetë”, thotë Jean Freedberg, drejtoreshë për Partneritetin Ndërkombëtar, organizatën “Human Rights Campaign” me qendër Uashington, DC.

Sipas gjetjeve pasqyruara raportin e organizatës “Human Rights Campaign”, komuniteti LGBTQ është tejet i ekspozuar ndaj rrisqeve shëndetësore dhe ekonomike si pasoje e virusit, kushtet kur pjestarët e këtij komuniteti ka shumë ngjarë punojnë ato janë industritë shumë prekura apo ekspozuara ndaj pandemise. Po sipas raportit, komuniteti LGBTQ ka pak ngjarë kenë mbulim shëndetësor se popullata e përgjithshme dhe jetë i prekur nga sëmundje kronike mund rrisin ndjeshëm komplikimet gjatë infeksionit. Si kudo botë, situata paraqitet problematike për këtë komunitet edhe Shqipëri.

Ka pasur nevoja edhe bazike, nevoja për ushqim. Vetëm kur dalim nga kjo situatë pandemie atëherë do kuptojmë se sa pjestarë komunitetit kanë mbetur pa punë për shkak mbylljes së bizneseve apo do mbeten pa punë”, thotë aktivisti Arbër Kodra, drejtor ekzekutiv i shoqatës “Open Mind Spectrum Albania”.

Gjatë pandemi mediat kanë njoftuar raste qasjes diskriminuese ndaj komunitetit sikurse rasti i Koresë Jugut. Një rritje e numrit prekurve me koronavirus Seul, sipas medias vendase lidhej me lokalet e frekuentuara nga rinj homoseksualë, u bënë shkak për rritje gjuhës urrejtjes ndaj këtij komuniteti, duke i shtuar doza pesimizmi situatës brishtë cilën ata ndodhen.

Ende ekzistojnë paragjykime ndaj njerëzve LGBTQ për arsye sociale, kulturore dhe fetare e politike, përdoret shpesh për ngjallur antagonizëm dhe antipati ndaj këtij komuniteti, thotë zonja Freedberg.

rastin e Shqipërisë, me gjithë përparimet e ndjeshme kryesisht drejtim hartimit legjislacionit, situata nuk është aq rozë. Gjatë një interviste përZërin e Amerikës Uashington DC, atëherë kur pandemia sapo kishte nisur merrte një kthesë dramatike gjithë botën, aktivisti Arbër Kodra thotë se disa çështje kanë mbetur thjesht letër. Ai thotë se problem i madh vazhdon jetë droja kanë anëtarët e këtij komuniteti për tu deklaruar si tillë, çfarë bën shifrat kanë sot për sot organizatat mbi numrin e tyre, mos pasqyrojnë realitetin terren.

Nuk ka numër saktë dhe nuk ka për arsye sepse shumica e personave janë padeklaruar për shkak kostove profesionale e personale mund hasësh. Mund humbasësh vendin e punës nëse ti deklarohesh. Duke qenë se është frika e ekspozimit, frika e daljes hapur, nisin kërcënimet apo mbylljet e dyerve”, thotë Kodra.

Por kjo sipas tij nuk e zbeh faktin se anëtarët e këtij komuniteti mund t’i gjesh kudo.

Ne egzistojmë gjitha fushat e jetës, ka artistë, ka fushën e medias, kemi fushën e politikës dhe mendoj sikur një nga këta njerëz dilte dhe jam i sigurt për momentin kjo nuk mund ndodhë, për shkak kostove ka për ta, do ishte një fitore shumë e madhe, jo vetëm për ne, por edhe për ata vetë”, thotë aktivisti shqiptar.

Organizatat mbrojnë drejtat e komunitetit LGBTI po punojnë për përfaqësimin e tyre politikë, një çështje për cilën sic thonë kanë hasur në rezistencë.

Ne për shembull nuk kemi as përfaqësi këshillat bashkiakë….E dëgjoj nga politika këtë gjë se Shqipëria nuk është ende gati për këtë dhe shumë gjëra. Por Shqipërinë duhet ta bëjmë gati”, shton ai.

Arbër Kodra nuk është thjesht një aktivist, por dhe një anëtar i këtij komuniteti, cilët i është dashur ngrihet mbi paragjykimin e frikërat personale, për thënë hapur atë çka ndjen është. Dhe gjitha këto kanë pasur koston e vet.

Kam humbur miq, kam humbur familjarë. Megjithatë kam fituar edhe njerëz tjerë. Mendoj se shumë kam fituar sesa kam humbur. Dhe rallë parë kam fituar veten time sepse pranosh veten ashtu siç je është një proces shumë i gjatë. Kam fituar jem ai jam, e ta bëj jetën ashtu siç dua, jem i lirë, thotë Kodra.

Janë histori tilla guximi e bëjnë edhe fortë kauzën mbrojnë aktivistët fushën e drejtave njeriut.

Çdo vend ka një grup mrekullueshëm, fuqishëm e guximshëm njerëzish punojnë për drejtat e tyre, jo për shumë drejta se kushdo tjetër, por për fituar drejtat gjithësecili duhet ketë, bazuar tek Deklarata Universale e Drejtave Njeriut”, thotë zonja Freedberg.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG