Lidhje

Pasojat e pandemisë tek industria e dasmave


këtë sezon vitit, do zhvilloheshin normalisht mijëra dasma çdo fundjavë gjithë globin. Por pandemia e koronavirusit i ka dhënë fund kësaj tradite. Itali, 17 mijë dasma u anuluan mes marsit dhe prillit dhe 50 mijë tjera pritet shtyhen ose anulohen maj dhe qershor. Specialistët e industri thonë se po përgatiten për një vit tërë me humbje financiare nga koronavirusi.

Pasojat e pandemisë tek industria e dasmave
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:50 0:00

Nëse preferojnë silueta klas apo fustane me bisht sirene, shumica e nuseve duhet presin pak gjatë për veshur fustanet e tyre preferuara ëndrrave tyre këtë vit.

atelienë e fustaneve nuseve stilistes Manuela Tanno, Campobasso jug Italisë, varëset janë mbushura me veshje elegante por pashitura.

"Këtu janë gjitha veshjet e vitit 2020 për nuset. Janë akoma këtu duke pritur vishen ditën e madhe, por për fat keq kjo nuk do ndodhë këtë vit", thotë Manuela Tanno.

Tanno thotë se ka marrë pagesat fillestare për veshjet e saj, por nëse dasma nuk zhvillohet, ajo nuk mund paguhet plotësisht, duke e bërë vitin 2020 vitin vështirë karrierën e saj profesionale.

Sipas shoqatës Assoeventi, industria e dasmave Itali po vuan jashtëzakonisht shumë, me humbje mes 80 dhe 100 përqind.

17 mijë dasma u anuluan mes marsit dhe prillit këtij viti dhe 50 mijë tjerë pritet anulohen maj dhe qershor.

Ndërsa gjitha nuset e saj kanë shtyrë dhe nuk kanë anuluar dasmat e tyre, stilistja Tanno nuk shqetësohet vetëm për vitin 2020, por edhe për vitin do vijë:

"Nëse nuk kanë njëjtat burime ekonomike kishin kur vendosën martohen, sepse shumë nuk po marrin rrogën, ata mund duhet përdorin ato para shtesë për ta bërë dasmën n vit tjetër, duke krijuar një problem tjetër", thotë ajo.

dyqanin e veshjeve dasmave Vogue Spose, pronarja Michela Fagnano thotë se situata është e ngjashme.

Fagnano është gjithashtu e shqetësuar se shumë dasma jo vetëm do shtyhen, por do anulohen për shkak krizës ekonomike që pritet vitin 2021.

Me një çmim mesatar prej 2,000-2,500 euro, çdo fustan i pashitur ka një peshë.

"Për sa i përket sasi, një rajon si ky i yni, flasim për 90, 95, 100 veshje sezon, është n humbje e madhe, do jetë një humbje e madhe", thotë ajo.

Maria Antonietta Donatelli do martohej 30 prill. Gjithçka ishte vendosur, ftesat u dërguan, veshja ishte zgjedhur, por ndërsa pandemia u përhap, ajo dhe i fejuari i saj vendosën ta shtyjnë dasmën deri shtator.

"Dasma jonë është mjaft e madhe. Kemi ftuar 350 njerëz janë shumë, por dy fshatra, dy familje po mblidhen, dy grupe miqsh, kështu padyshim numri rritet", shpjegon ajo.

Gjatë izolimit plotë dasmat u ndaluan.

Ndërsa Italia fillon lehtësojë kufizimet e saj, çiftet mund martohen, por nuk mund presin organizojnë darka mëdha për festuar.

Por ndërsa mund jetë e vështirë për çiftet pranojnë situatën aktuale, bizneset industri duhet përballen me humbjen e miliarda eurove.

Fotografi Nicola Paolantonio zhvillon fotografitë e tij gjashtë muaj pas dasmës.

Tani për tani ai po mbaron punët kishte para pandemisë, por thotë se është i shqetësuar për vitin vjen, me vetëm një dasmë horizont.

" gjithë janë shtyrë, përveç njërës për vitin e ardhshëm, kështu rreth 6-7 muaj nuk do kemi asnjë ardhur, zero. Është si kemi ngrirë veprimtarinë tonë për një vit tërë".

Paolantonio është një nga 8,000 fotografët e dasmave vend, por ai mbetet pozitiv:

"Për fat mirë duket se kjo krizë nuk e ka dëmtuar vullnetin për t'u martuar. Askush nuk ka ardhur na thotë ndryshe. Kjo varet nga klientët natyrisht, por rastin tonë askush nuk ka vendosur anulojë martesën përfundimisht", thotë ai.

Ndërkohë floristi Pino Piano thotë se ka pranuar humbjet e këtij viti dhe ka vendosur jetë i duruar.

"Vitin tjetër, ne presim një dyndje kërkesave duke na bërë pamundur bëjmë gjitha dasmat sepse njëjtat data do kemi disa kërkesa, dhe do duhet refuzojmë punën".

Nga asnjë punë shumë punë, Piano shpreson se kriza ekonomike nuk do ndikojë dasmat vitin e ardhshëm dhe t'i lejojë atij dekorojë përfundimisht kopshte, kisha dhe vendet e dasmave si parë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG