Lidhje

Francë: Demonstrata kundër dhunës policore, frymëzuar nga protestat në SHBA


Si shumë vende tjera, Franca po përjeton një zgjim social mbi çështje si dhuna policore dhe shenjestrimi mbi baza racore nxitura nga vdekja e George Floyd Shtetet e Bashkuara. pjesën veriore Parisit një grup juristësh dhe aktivistësh po punojnë me rinj t’u mësojnë mbi drejtat e tyre dhe si reagojnë kontaktet me policinë dhe komunitetet ku jetojnë. Korrespondentja e Zërit Amerikës Lisa Bryant njofton nga Parisi:

Dy herë javë një qendër komuniteti një periferi Parisit hap dyert për rinjtë e lagjes, duke u ofruar vend ku mblidhen dhe ku marrin këshilla:

Omer Mas Capitolin, shoqata Maison Communautaire pour Development”

Përpiqemi t’i ndihmojmë këta rinj kuptojnë si shfaqet kontrolli policor, çfarë është e paligjshme dhe si ndikon te e ardhmja e tyre; nuk është normale ata shenjestrohen thjesht nga pamja,” thotë Omer Mas Capitolin, themelues i shoqatës, “Maison Communautaire pour Development”.

këtë lagje dhe zona tjera varfra Parisit, marrëdhëniet mes policisë dhe rinjve zonës kanë shumë gjasa precipitojnë skena rrezikshme. Ky problem ka ekzistuar prej kohësh. 15 vjet parë, lagje me shumicë varfër u përfshinë nga trazirat, pasi dy rinj u vranë kur po përpiqeshin t’u iknin policëve.

Gjatë masave kufizuese koronavirusit, aktivitët thonë se rinj me ngjyrë apo prejardhje arabe u shenjestruan me ritme larta nga policia për kontrolle dhe masa tjera.

prill, disa periferi Parisit plasën protesta dhunshme, pasi një motoçiklist u lëndua kur u përplas me një makinë policore:

Përjetuam një periudhë shumë tensionuar gjatë izolimit pandemisë. Policia na ndiqte, na kontrollonte, na vinte gjoba pa u menduar fare,” thotë një student.

Tani, pas vdekjes George Floyd Shtetet e Bashkuara, duket se është ndezur një revoltim i grumbulluar prej kohësh. Mijëra vetë po sfidojnë masat e distancimit fizik duke organizuar tubime me thirrjet për drejtësi.

Një tjetër emër përmendet protesta është 24-vjeçari Adama Traore, i cili vdiq 2016 pasi u ndal nga policia. Ka shpjegime ndryshme për vdekjen e tij por familja e viktimës i krahason shkaqet me rastin e George Floyd.

Ashtu si Shtetet e Bashkuara, protestat nxiten nga shkaqe tjera përveç dhunës policore:

Kam ardhur këtu për shumë arsye: pabarazi dhe racizëm kundër popullatës me ngjyrë, dhunë policore. Duam shumë drejta,” thotë protestuesi Fidel Nzezi.

Autoritetet franceze thonë se nuk do lejojnë përdorimin e taktikave për ndalimin e dyshuarit duke e shtrënguar me krah për fyti. Ata zotohen se nuk do ketë aspak tolerancë për abuzime nga policët. Por autoritetet këmbëngulin se nuk ka racizëm si pjesë e sistemit ruajtjes rendit.

Aktivistët thonë se përgjigja e autoriteteve ka qenë e pamjaftueshme:

Ata e interpretojnë këtë si një problem individual, pra ka ca individë negativë radhët e policisë. Por fakt kërkohet një mendësi e re për policinë, një mision i ri, ndryshime kornizën ligjore, kërkesë llogarie. Pra nevojiten reforma strukturore institucionale, jo masa vogla,” thotë juristja Lanna Hollo.

Policët francezë u trajtuan si heronj disa vjet parë, kur gjatë një seri sulmesh terroriste sakrifikuan jetën për mbrojtur tjerët. Situata shfaqet krejt ndryshe këto kohë.

Sot publiku Francë është i ndarë lidhur me ndikimin do kenë protestat për ndryshuar praktikat policore. Por shumë francezë shpresojnë se, ashtu si Shtetet e Bashkuara, po shohin fillimin e një diskutimi hapur dhe gjerë për diskriminimin dhe racën.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG