Lidhje

Xhazi forcon lidhjen mes një bije dhe babait të saj


Kitaristi me famë botërore Steve Masakowski nuk dëshironte t'i shtynte fëmijët e tij drejt muzikës, por dy fëmijët, përfshirë vajzën Sasha, përqafuan xhazin gjithsesi. Fëmijët tani janë rritur dhe familja e tyre Nju Orlins vazhdon bashkohet rreth pasionit përbashkët një lidhje ata do ta festojnë edhe në Ditën e Baballarëve.

Xhazi forcon lidhjen mes një bije dhe babait të saj
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:37 0:00
Steve Masakowski është kitarist xhazi, kompozitor dhe arsimtar nga Nju Orlins i Luizianës.

Familja jonë është e lidhur me muzikën, pa dyshim. Gruaja ime është pianiste klasike, dhe ne fakt u takuam kur ajo po ndiqte Universitetin Loyola ku po studionte muzikë. Unë isha duke luajtur një klub xhazi quajtur Tyler atë kohë bashku me Ellis Marsalis, thotë ai.

Quhem Sasha Masakowski, jam këngëtare, muzikante xhazi, këtu Nju Orlins. Kujtimet e mia fëmijërisë përfshijnë ndjekjen e babit duke performuar Festivalin e Xhazit Nju Orlins me grupin e tij. Ai ka luajtur me gjithë. Është shumë i aftë. Dhe ai është, ju e dini, i njohur gjithë botën.

"Unë vërtetë nuk doja t'i shtyja fëmijët e mi ose gruan time drejt muzikës. Doja ata provojnë gëzimin e muzikës pa patur presion. Dhe mendoj se, kjo ka ndodhur .”

“Ajo pëlqen tek xhazi është liria për gjetur vërtet zërin tënd. Babai im, ulte piano kur isha e vogël dhe mësonte duke stërvitur veshin dhe përpiqej mësonte si improvizoja ndërsa ai luante kitarë, thotë Sasha.

"Isha vit parë shkollë mesme dhe ishte një djalë kapi duart dhe tha: "O Zot, ti i ke duart si babai yt" - sepse ai ishte shumë i dhënë pas muzikës. Dhe mendova, ‘Babai im është i njohur dhe mund ta përdorja këtë fakt avantazhin tim"", thotë Sasha.

Një nga gjërat paharruara për mua ka qënë performanca e parë bashku. kujtohet?”

Ishte një restorant apo diçka ngjashme, thotë Steve.

Luajmë bashkë dhe bëjmë turne bashku. Do shkojmë Evropë. Është një eksperiencë e shkëlqyer luash me fëmijët e tu, thotë Steve.

Puna me babin është si them,.. ai është bosi im dhe ndonjëherë ta bën njohur këtë fakt. Nëse jemi duke bërë prova dhe unë jam duke pare telefonin për kontrolluar mesazhet apo diçka tjetër, ai thotëçfarë je duke bërë. Hiqe telefonin nga dora, thotë Sasha.

"Ajo është një kompozitore me vërtetë e shkëlqyeshme dhe shkruan tekste vërtet mira. fakt, i kërkova asaj shkruajë, tekste për disa nga kompozimet e mia dhe gjithmonë krijon tekste shumë mira ... përveç faktit është një artiste e shkëlqyeshme solo", thotë Steve.

Jam vërtetë thellësisht mirënjohëse ai është jetën time, si muzikant me cilin luaj, si mentor… por gjithashtu si baba. Ai është një nga njerëzit dashur, sjellshëm dhe bujarë kam njohur, vërtetë vetëmohues. ka mësuar shumë si -çdo thotë kesh një njeri vërtetë fortë jetë është aty për ty çdo rrethanë, thotë Sasha.

Si është babai im si person? Është shumë, shumë i zgjuar dhe mund bëjë gjithçka. Mund rregullojë makinën, ndreqë çdo gjë shtëpinë time, nga punët hidraulike tek elektriciteti, thotë Sasha.

Dita e Baballarëve është e veçantë për mua tani tek i shoh fëmijët rriten e ndjekin karrierën e tyre. Është e mrekullueshme. bën shumë krenar. Ne gjithë kemi karrierat tona veçanta por mblidhemi si familje, dhe tërhiqemi gjejmë terren përbashkët muzikën e Nju Orlinsit, thotë Steve.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG