Lidhje

Presidenti Trump do ta pranojë emërimin për rizgjedhje në Shtëpinë e Bardhë ose Getisburg


Presidenti i Shteteve Bashkuara, Donald Trump njoftoi se do ta mbajë fjalimin për pranuar emërimin nga partia e tij republikane, si kandidat për rizgjedhje, ose Shtëpinë e Bardhë, ose fushën e betejës Luftës Civile Getisburg Pensilvanisë.

Do ta njoftojmë vendimin shpejti”, shkruante ai Twitter hënën pasdite.


Fjalimi do mbahet 27 gusht. Fillimisht ishte planifikuar Presidenti Trump fliste Sharlotë Karolinës Veriut, pas u zhvendos Xheksonvill Floridës. Por është bërë e pamundur një aktivitet aq masiv politik mbahet secilin nga këto qytete, për shkak pandemisë koronavirusit.

Edhe demokratët i kanë reduktuar përmasat e kuvendit partisë tyre javën vjen Milluoki Uiskonsinit. Ish-nënpresidenti Joe Biden ka njoftuar se do ta mbajë fjalimin e pranimit emërimit shtetin e Delauerit.

Si Shtëpia e Bardhë, edhe fusha historike e betejës janë objekte federale, duke ngritur shqetësime ligjore dhe etike për përdorimin e tyre si një aktivitet politik nga ana e presidentit.

Pasi u përmend fillim Shtëpia e Bardhë si vendi i mundshëm për fjalimin, Kryetarja e Dhomës Përfaqësuesve, Nancy Pelosi e quajti një ide “ duhet hidhet automatikisht poshtë”, duke parashikuar se “një gjë e tillë nuk do ndodhë”.

Por duket se administrata e Presidentit Trump dhe zyrtarët e fushates tij, nuk e kanë hedhur poshtë.

Alternativa tjetër Getisburg Pensilvanisë është një park kombëtar shënon fitoren vendimtare vitit 1863 Unionit i dha fund pushtimit dytë dhe ambicioz Veriut nga gjenerali i Konfederatës, Robert E. Lee gjatë Luftës Civile, me cilën Jugu donte legalizonte skllavërinë Shtetet e Bashkuara.

Katër muaj pas betejës, Presidenti Abraham Lincoln mbajti Fjalimin e Getisburgut, një nga fjalimet famshme historinë e Amerikës.

Presidenti Lincoln tha se ushtarët kishin vdekur atje kontribuan ruajtjen e lirisë Amerikës dhe se “qeveria e saj e popullit, nga populli dhe për popullin, nuk do zhduket”.

Megjithatë mbajtja e fjalimit nga Presidenti Trump Getisburg mund mos lërë një përshtypje aq mirë politikisht, pranojnë disa burime mes republikanëve, pasi fundmi presidenti ka mbrojtur gjeneralët e pales humbëse.

Si Shtëpia e Bardhë, ashtu edhe Getisburgu mund paraqesin probleme për disa anëtarë personelit Shtëpisë Bardhë mund përfshihen organizimin e aktivitetit, pasi ligji amerikan (Akti Hatch) i kufizon aktivitetet politike, ku ata lejohen marrin pjesë.

Disa emëruar krahut ekzekutiv lejohen marrin pjesë mënyrë shumë kufizuar aktivitete politike, krahun e Shtëpisë Bardhë shërben si residencë dhe partitë politike duhet rimbursojnë qeverinë federale për gjitha shpenzimet.

Qoftë nëse e mban fjalimin Shtëpinë e Bardhë, apo Getisburg, Presidenti Trump po përçon mesazhin se nuk ka vijë ndarëse mes përfitimeve private dhe përgjegjësisë publike këtë administrate”, i tha Zërit Amerikës, Walter Shaub, ish-drejtor i Zyrës Shteteve Bashkuara për Etikën Qeveri.

“Trump-i po përdor një burim publik për çuar përpara ambicjet e tij personale politike. Këto objekte nuk janë dispozicion kundërshtarit tij, kështuqë nuk duhet jenë as dispozicion tij”, tha zoti Shaub, e ka kritikuar vazhdimisht publikisht Presidentin Trump, kur u largua nga detyra vitin 2017.

vitin 1979 – ndërsa 50 amerikanë po mbaheshin peng Iran – vendosi ta bënte njoftimin për rizgjedhje me një ceremoni shkurtër nga Krahu Lindor i Shtëpisë Bardhë. Fushata e tij përdori gjithashtu Zyrën Ovale për një reklamë fushate për një garë zgjedhore ai e humbi ndaj Ronald Reganit.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG