Lidhje

SHBA: Rritje rekord e shitjes së armëve të zjarrit


Sipas një raporti Institutit Brookings, Shtetet e Bashkuara janë shitur afro 3 milionë armë zjarri nga marsi, shumë sesa njëjtën periudhë vitet e mëparshme. Raporti gjithashtu dukje se njerëz nuk kanë pasur kurrë parë armë, tani duan t’i blejnë ato. Korrespondentja e Zërit Amerikës, Elena Wolf njofton.

SHBA: Rritje rekord e shitjes së armëve të zjarrit
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:51 0:00

Instruktori Sam Barbakoff u heq plumbat armëve, pas një dite ngarkuar tek poligoni i qitjes. Armët janë për praktikë, jo vërteta.

Por ai vetë e mban gjithmonë armën e tij me vete. Zoti Barbakoff beson se nëse ke një armë, duhet ta mbash gati ta përdorësh.

Mendo sikur dikush hyjë shtëpi. Nuk do thuash, prit shkoj marr armën kasafortë. Jo, armën duhet ta mbash gjithmonë me vete”, thotë ai.

Zoti Barbakoff, ka ardhur SHBA nga Rusia, ka qenë gjthmonë i apasionuar pas armëve.

Ai jeton Florida, një shtet ku shumë vetë kanë armë dhe 450 mijë armë zjarri janë regjistruara. Kjo shifër është e dyta e larta për pronësi armësh Shtetet e Bashkuara, pas Teksasit.

Muajt e fundit, nga marsi, megjithë numrin e lartë armëve, shitjet e tyre janë rritur edhe shumë. Dhe jo vetëm Florida. Një numër rekord amerikanësh po blejnë armë zjarri gjithë vendin.

Sistemi Kombëtar i FBI- për Kontrollin e Historisë Personale, ka bërë mbi 19 milionë kontrolle tilla gjysmën e parë këtij viti, 6 milionë shumë se sa gjysmën e pare 2019-ës.

Sipas Institutit Brookings, shqetësimet për sigurinë personale po nxisin kërkesën për armë. Instituti thotë se mars, blerësit shprehën shqetësim për koronavirusin dhe rënien ekonomike. pas, thonë autorët e raportit, këtyre shqetësimeve, iu shtuan si faktor edhe protestat kundër padrejtësisë racore, pas vdekjes George Floyd-it.

Zoti Barbakoff thotë se klasat e tij, janë veçanërisht frekuentuara tani, megjithëse çmimi i plumbave dhe armëve është rritur. Pistsoletat Glock dikur e kishin çmimin 400-500 dollarë, tani e kanë 700-750 dollarë.

Florida, është e ligjshme blesh armë 18 vjeç, ndërsa nuk blen dot pije alkoolike deri 21 vjeç. Dhe nuk ke nevojë për liçencë.

95 për qind e njerëzve vijnë tani, po blejnë armë për herë parë dhe nisen nga lajmet. E shohin se çfarë po ndodh vend, janë shumë shqetësuar dhe duan mbrojnë pronat e tyre, veten dhe familjet e tyre”, thotë Michael Caruso, pronari i një dyqani armësh.

Ekspertët thonë se shitja e armëve zjarrit rritet zakonisht momente pasigurie. Dhe avokatët e rregullave për armëmbajtjen thonë se rritja e shitjes armëve ka gjasa shtojë aksidentet me armë.

E vërteta është se gjasat përdorësh një armë për mbrojtur veten apo familjen, janë tepër vogla, besoj 0.2 për qind. Ndërsa mundësia kur fut një armë shtëpi, ta përdorësh atë kundër vetes apo një familjari është 300 deri 500 për qind e madhe”, thotë Igor Volsky, themelues i shoqatës kundër armëmbajtjesGuns down America”.

Por megjithë rrezikun, shitja e plumbave dhe armëve vazhdon shënojë shifra rekord.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG