Lidhje

Shkup, LSDM dhe BDI pritet të zyrtarizojnë koalicionin qeverisës


Shkup, LSDM dhe BDI pritet të zyrtarizojnë koalicionin qeverisës
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:42 0:00

Në Maqedoninë e Veriut, Lidhja Social Demokrate dhe Bashkimi Demokratik për Integrim kanë zhvilluar këto ditë takime intensive në lidhje me qeverinë e re që duhet të formohet pas zgjedhjeve të 15 korrikut. Të dy partitë bëjnë të ditur se kanë shënuar përparim të madh në bisedime dhe se nesër (të martën) pritet një marrëveshje përfundimatare mes kryetarëve Zoran Zaev dhe Ali Ahmeti.

Lidhja Social Demokrate dhe Bashkimi Demokratik për Integrim, të cilat janë angazhuar në bisedime për formimin e koalicionit qeveritar pas zgjedhjeve të 15 korrikut, bëjnë të ditur se është shënuar përparim në këto bisedime pothuaj se mbi të gjitha çështjet, por pa dhënë hollësi të tjera. Dy partitë përmes një komunikate njoftuan se një takim mes kryetarëve të partive, Ali Ahmeti dhe Zoran Zaev pritet të mbahet të martën, “duke pasur parasysh nevojën e vënies së shpejt të institucioneve në veprim për t’u ballafaquar me sfidat shëndetësore dhe ekonomike që kanë të bëjnë me Covid-19”.

Sipas komunikatës, në takim pritet të miratohet një marrëveshje përfundimtare për një qeveri të qëndrueshme, “të përkushtuar, me një mandat katër vjeçar”.

Në ditët e fundit, përfshirë edhe sot, bisedimet janë zhvilluar në nivel të Sekretarëve të Përgjithshëm të LSDM-së dhe BDI-së, Lupço Nikollovski dhe Artan Grubi, teksa në një pjesë të medias janë përhapur zëra se dy partitë kanë rënë dakort për një model 3+1 të drejtimit të qeverisë, përkatësisht tre vitet e para kryeministri të ishte i Social-demokratëve ndërsa vitin e fundit posti i kreut të qeverisë t’i lihet integristëve, me kusht nëse pushteti do të zgjaste katër vjet. Por, këto zëra i kanë hedhur poshtë si të pavërteta eksponentë të Lidhjes Social Demokrate.

Nga ana tjetër, BDI-ja akuzon dy partitë e koalicionit, Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa për minimin e pozitës në bisedimet për qeverinë. “Opozita, sipas BDI-së, po endet korridoreve të LSDM dhe VMRO për të dështuar ideali kombëtar i shqiptarëve”. Ndërkaq, zyrtarë të Aleancës janë shprehur se “BDI-ja tashmë është pajtuar për të marrë pjesë në qeveri duke anashkaluar premtimet për kryeministrin shqiptar dhe se tani po kërkon mënyra për t’u arsyetuar para eletoratit të vet për misionin e dështuar”.

VMRO-DPMNE-ja, ndërkohë nuk flet më për synimet e formimit të një koalicioni qeverisës, ndërsa ajo po përgatitet të paraqesë një nismë në Gjykatën Kushtetuese për shfuqizimin e vendimit të Presidentit Pendarovski për dhënien e mandatit zotit Zoran Zaev për forminin e Qeverisë, çka opozita maqedonase e quan si kundërkushtetuese, për shkak se socialdemokratët nuk kishin siguruar shumicën parlamentare prej 61 deputetësh.

Vetë LSDM-ja me 4 deputetët e Lëvizjes Besa ka 46 vende në parlament dhe me 15 deputetët e BDI-së bëjnë shumicën e nevojshme prej 61 votash për ta miratauar kabinetin qeveritar. Në koalicion pritet të jetë edhe Partia Demokratike Shqiptare me një ligjvënës në parlamentin prej 120 vendesh. Por një koalicion i tillë megjithatë nuk konsiderohet i qëndrueshëm dhe qeveria e re, sipas disa analistëve, do të përpiqet të afrojë deputet të opozitës si maqedonase edhe shqiptare. Parlamenti i ri, ndërkohë ende nuk e ka zgjedhur kryetarin e tij.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG