Lidhje

Obama, Harris folësit kryesorë të natës së tretë të Kuvendit të Demokratëve


Ish-Presidenti Barack Obama dhe kandidatja për nënpresidente Kamala Harris, janë krye një liste emrash njohur demokratë do flasin Kuvendin virtual kësaj partie rkurën mbrëmje.

Dy netët e kaluara, një numër përkrahësish kandidatit demokrat për president Joe Biden, përfshirë disa republikanë njohur kanë dalë kundër Presidentit Donald Trump, kanë shprehur mbështetjen për demokratin 77 vjeçar dhe e kanë karakterizuar presidencën e zotit Trump si kaotike dhe paqëndrueshme.

Sulme mëtejshme ndaj tij priten natën e tretë, ndërsa demokratët po përpiqen bindin elektoratin amerikan se kishte gabuar me zgjedhjen e Presidentit Trump vitin 2016 dhe se zoti Biden do ndryshojë frymën aktuale politikës amerikane dhe angazhimin me aleatët.

55 vjeçarja Harris, do mbajë fjalimin e saj rëndësishëm politik, pasi shërbeu për vite si prokurore Kaliforni, para se zgjidhej senatore vitin 2016.

Zonja Harris, e bija e një nëne nga India dhe një babai nga Xhamaika, është e para grua afrikano-amerikane dhe indiano-amerikane, kandidate për Nënpresidente për një nga partitë kryesore.

Ajo do flasë nga Delauer, shteti i zotit Biden, i cili po ashtu do flasë nga ky shtet enjten mbrëmje, për pranuar emërimin e partisë tij.

Zoti Biden shërbeu si Nënpresident për Presidentin Obama për tetë vjet, para se zoti Trump fitonte ndaj ish-Sekretares Shtetit, Hillary Clinton zgjedhjen e vitit 2016.

Për pjesën madhe presidencën zotit Trump, zoti Obama nuk i është përgjigjur sulmeve shpeshta pasardhësit tij Twitter. Por kur zoti Biden u kandidati i demokratëve, ai shprehu me forcë mbështetjen për ish-zëvendësin e tij duke kritikuar presidentin Trump.

Për shkak pandemisë koronavirusit, zoti Biden ka bërë kryesisht fushatë mënyrë virtuale, ose me grumbullime vogla Delauer dhe qytetin e Filadelfias Pensilvani.

Folës tjerë mërkurën Kuvendin e demokratëve, janë zonja Clinton si edhe dy kritike ashpra zotit Trump, Kryetarja e Dhomës Përfaqësuesve Nancy Pelosi dhe senatorja progresiste Elizabeth Warren nga Masaçusets, ishte kandidate brenda partisë për presidente.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG