Lidhje

Presidenti Trump e përshkruan programin e rivalit Biden si "më të skajshmin" ndonjëherë


Presidenti amerikan Donald Trump ka plan t’u thotë votuesve amerikanë enjten mbrëmje se rivali i tij demokrat, Joe Biden po mbështet propozimet skajshmendonjëherë nga një kandidat i një partie kryesore, ndërsa udhëheqësi i Shteteve Bashkuara pranon zyrtarisht emërimin republikan për një mandat dytë Shtëpinë e Bardhë.

"Asnjëherë parë votuesit amerikanë nuk janë gjendur para një zgjedhjeje kaq qartë mes dy partive, dy vizioneve, dy filozofive apo dy programeve. Ne kemi kaluar katër vitet e fundit, duke u përpjekur zhbëjmë dëmin ka shkaktuar Joe Biden 47 vitet e fundit”, thuhet pjesë fjalimit u bënë njohura para se ai flasë praninë e 1,500 vetëve Kopshtin Jugor Shtëpisë Bardhë.

Zoti Trump, i cili sipas anketave kombëtare dhe shtetet e pavendosura, është pas zotit Biden, thotë se “Partia Republikane ecën përpara e bashkuar, e vendosur dhe e gatshme mirëpresë miliona demokratë, pavarur dhe cilindo beson madhështinë e Amerikës dhe zemrën e pastër popullit amerikan”.

Zoti Biden i tha kanalit televiziv MSNBC, se ai e sheh ndryshe.

"Problemi kemi tani është se jemi Amerikën e Donald Trump-it”, tha ai reagimin e parë publik ndaj Kuvendit Republikan, ku folësit kanë thënë se një administratë zotit Biden, do sillte kaos dhe çrregullim.

Fjalimi i Presidentit Trump vjen natën e katërt dhe fundit Kuvendit Republikan dhe do pasohet nga nga një shfaqje fishekzjarresh shëtitoren kryesore Uashingtonit.

Përveç fjalimit tij drejtpërdrejtë nga Shtëpia e Bardhë dhe atij mërkurën mbrëmje nga qyteti Baltimorë i Nënpresidentit Mike Pence, kuvendi ka qenë kryesisht virtual, ashtu si ai i demokratëve një javë parë.

Dy partitë e morën vendimin për kuvende virtuale, përpjekje për frenuar përhapjen e koronavirusit ka shkaktuar vdekjen e mbi 180,000 vetëve Shtetet e Bashkuara dhe ka prekur 5.8 milionë, sipas shifrave Universitetit Johns Hopkins.

Fjalime me lavde

Këshilltarët kryesorë Presidentit Trump besojnë se ai e ka përmirësuar pozitën e tij politike këtë javë, ku folësit Kuvend njëri pas tjetrit vlerësuan punën e tij këto tre vjet e gjysëm dhe sulmuan zotin Biden.

Populli amerikan e pëlqen platformën e presidentit, i pëlqejnë politikat e tij. Ata duan një president do rikthejë vendet e punës Amerikë. Duan ligj dhe rend. Duan dikë t’i mbajë komunitetet e tyre sigurta”, tha Jared Kushner, dhëndër i Presidentit Trump dhe këshilltar i lartë Shtëpinë e Bardhë, një aktivitet organizuar nga media Politico.

Mes folësve enjten mbrëmje, do jetë edhe kreu i shumicës republikane Senat, Mitch McConnell, Senatori Tom Cotton, kreu i pakicës republikane Dhomën e Përfaqësuesve, Kevin McCarthy dhe vajza e presidentit, Ivanka.

Ndërkohë vendi është përfshirë nga trazira reja racore, Nënpresidenti Mike Pence u tha votuesve, nuk do jeni sigurtë Amerikën e Joe Bidenit,” duke sulmuar kandidatin demokrat për president se është partner i gatshëm i atyre duan shkurtojnë fondet për policinë.

Mike Pence pranon emërimin si kandidat republikan për nënpresident
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:41 0:00


"Joe Biden thotë se Amerika ka racizëm sistem,” tha zoti Pence natën e tretë Kuvendit Kombëtar Republikan. Dhe se radhët e forcave rendit ka paragjykime brendshme kundër pakicave. Dhe kur e pyesin nëse mbështet shkurtimin e fondeve për forcat e rendit, u përgjigj ‘Po, patjetër’,tha zoti Pence.

"E vërteta e vështirë është se ju nuk do jeni sigurtë Amerikën e Joe Bidenit,” tha zoti Pence fjalimin mbajti nga Fort McHenry Baltimorë, një fortesë ka hyrë histori për betejën e vitit 1814 me trupat britanike. Gjatë betejës, një oficer amerikan u frymëzua dhe kompozoi këngënFlamuri i Spërkatur me Yje,” u himni kombëtar.

Ish-nënpresidenti Biden reagoi enjten, gjatë një interviste televizionin CNN, duke akuzuar republikanët dhe Presidentin Donald Trump se janë ata, duan ketë dhunë.

Vendi do jetë shumë i sigurt kur ai mos jetë president”, tha zoti Biden.

Ai shtoi se gjithmonë ka “denoncuar dhunën dhe plaçkitjet”.

Debati për policinë

Presidenti Donald Trump dhe shumë nga përkrahësit e tij kanë akuzuar zotin Biden se mbështet thirrjet e Lëvizjes BLM (Jetët e Afrikano-Amerikanëve Vlejnë ) si dhe grupimeve tjera liberale për anuluar fondet për departamentet e policisë, një akuzë zoti Biden e ka hedhur poshtë. Por zoti Pence u bazua komente reale rivalëve demokratë zgjedhje, se Joe Biden dhe Kamala Harris janë shprehur hapur ndaj idesë për reduktuar fondet për policinë dhe për përdorur fondet e kursyera për agjenci komunitare angazhohen për luftuar krimin.

Kandidati demokrat për president, Joe Biden flet në natën e katër të Kuvendit të Demokratëve.
Kandidati demokrat për president, Joe Biden flet në natën e katër të Kuvendit të Demokratëve.


"Nuk dua anuloj fondet për policinë,” tha këtë muaj zoti Biden. Dua miratoj shumë fonde për policinë për t’iu përgjigjur nevojave urgjente, nga qasja tek metodat e ruajtjes rendit formë komunitare, tek punësimi i punonjësve socialë departamentet e tyre, psikologëve, cilët jenë gjendje merren me problemet e rënda do kërkonin diploma universitare për zgjidhje,” siç u shpreh zoti Biden.

Zëvendës menaxherja e fushatës zotit Biden, Kate Bedingfield tha një deklaratë mërkurën se zoti Pence fjalimin e tij përdori vetëmtaktika frikësimi diskredituara dhe manipulim një përpjekje për na përçarë edhe shumë”. Ajo tha se zoti Pence pothuajse nuk e përmendivirusin po vret mijëra amerikanë çdo javë”, dhe uraganin e fuqishëm po i afrohet brigjeve amerikane.

fjalimin e tij për pranuar zyrtarisht emërimin si kandidat i republikanëve për një mandat dytë si nënpresident, zoti Pence u betua se ai dhe Presidenti Trump do qëndrojmë përkrah atyre veshin uniformën blu dhe nuk do ndalim fondet për policinë, as tani, as kurrë!”.

Turma e mbledhur, shumë prej tyre veteranë ushtrisë, ishin ulur pranë njëri-tjetrit, pa shumë distancë, pa maska, siç e kërkojnë rregullat për penguar përhapjen e koronavirusit.

mes punimeve kuvendit, trazirat racore kanë përfshirë qytetin Kenosha Uiskonsin ku policia dielën qëlloi 29-vjeçarin Jacob Blake duke rindezur revoltimin e aktivistëve kanë demonstruar prej muajsh me thirrjet për drejtësi racore.

Një 17-vjeçar u arrestua shtetin e Ilinoit nën dyshimet për vrasjen e dy protestuesve dhe plagosjen e një treti.

Dyshja konkurrente republikane Trump dhe Pence, si dhe një numër figurash republikane e kanë marrë fjalën gjatë kuvendit kanë theksuar se administrata është një përkrahëse e fortë e forcave rendit, përballë protestave dhunshme kanë shpërthyer kundër dhunës dhe padrejtësive racore ndaj pakicave nga vdekja 25 maj e George Floyd-it Mineapolis gjatë arrestit.

Në Kenosha të Uiskonsit, protestat u bënë të dhunshme pasi policia qëlloi me armë zjarri, afrikano-amerikanin Jacob Blake.
Në Kenosha të Uiskonsit, protestat u bënë të dhunshme pasi policia qëlloi me armë zjarri, afrikano-amerikanin Jacob Blake.

Nënpresidenti Pence deklaroi: "Dhuna duhet ndalet, qoftë Mineapolis, Portland apo Kenosha,” duke shtuar se administrata Trump do garantonte ligjin dhe rendin për çdo qytetar.

komentet e tij, ai tha Presidenti Trump dhe unë e kemi qartë se burrat e gratë mbajnë uniformat e rendit janë njerëzit mirë kanë dalë prej nesh. Ata vënë jetën rrezik çdo ditë”.

Populli amerikan e di se nuk na kërkohet zgjedhim mes përkrahjes për forcat e rendit dhe mbështetjes afrikano-amerikanëve janë fqinjët tanë për përmirësuar cilësinë e jetës qytetet tona. nga dita e parë e administrates Trump, i kemi bërë dyja dhe do vazhdojmë edhe për katër vjet tjera Shtëpinë e Bardhë,” tha ai.

Presidenti, Zonja e Parë përshëndesin Kuvendin

Pas fjalimit të nënpresidentit Mike Pence, në skenë u ngjitën Presidenti Donald Trump, Zonja e Parë, Melania Trump, dhe gruaja e nënpresidentit, Karen Pence. Ata vunë dorën në zemër, ndërsa dëgjonin himnin amerikan.
Pas fjalimit të nënpresidentit Mike Pence, në skenë u ngjitën Presidenti Donald Trump, Zonja e Parë, Melania Trump, dhe gruaja e nënpresidentit, Karen Pence. Ata vunë dorën në zemër, ndërsa dëgjonin himnin amerikan.

Pas fjalimit zotit Pence, Presidenti dhe Zonja e Parë hipën podiumin e ngritur Fortesën “Fort McHenry” për përshëndetur nënpresidentin dhe bashkëshorten e tij dhe për dëgjuar këngëtarin e muzikës Country, Trace Adkins interpretimin e himnit kombëtar.

mërkurën e mori fjalën edhe Kellyanne Conway, një nga këshilltarët kryesorë Presidentit Trump, e cila brenda pak ditësh pritet largohet nga Shtëpia e Bardhë për shpenzuar shumë kohë me familjen dhe katër fëmijët e saj.

Duke folur për presidentin, ajo tha se ai është një individ zgjedh betejat vështira dhe do luftojë për ju”.

Lista e figurave republikane morën fjalën mërkurën përfshinte edhe senatorët Marsha Blackburn nga Tenesi dhe Joni Ernst nga Ajova, si dhe Richard Grenell, ish-drejtor detyrë i zbulimit kombëtar.

Anketat tregojnë se zoti Biden kryeson me një epërsi mesatarisht prej 7.6 për qind, sipas një analize anketash nga faqja “Real Clear Politics”. Megjithatë epërsia e zotit Biden është e vogël disa shtete pavendosura, edhe këtë radhë mund jenë vendimare për rezultatin e zgjedhjeve.

katër dekadat e fundit vetëm dy presidentë amerikanë nuk kanë arritur zgjidhen për një mandat dytë, Jimmy Carter vitin 1980 dhe George H.W. Bush vitin 1992.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG