Lidhje

Tsikahnouskaya: Bjellorusia në një pikë pa kthim


Udhëheqësja e opozitës bjelloruse, Sviatlana Tsikhanouskaya flet para studentëve në Universitetin e Varshavës
Udhëheqësja e opozitës bjelloruse, Sviatlana Tsikhanouskaya flet para studentëve në Universitetin e Varshavës

Udhëheqësja e opozitës bjelloruse, Sviatlana Tsikhanouskaya tha mërkurën se protestat vendin e saj nuk do fashiteshin dhe se nuk ka kthim pas. Zonja Tsikhanouskaya, e cila ndodhet mërgim pas zgjedhjeve 9 gushtit foli Varshavë. Ndërkohë Shtetet e Bashkuara dënuan përpjekjet e qeverisë bjelloruse për dëbuar me forcë aktivisten e opozitës, Maria Kolesnikova.

Zonja Tsikhanouskaya tha se zërat e bjellorusëve ishin vjedhur zgjedhjet presidenciale 9 gushtit, sipas rezultateve zyrtare u fituan nga Aleksander Lukashenko me 80% votës.

Udhëheqësja e opozitës bjelloruse, Sviatlana Tsikhanouskaya viziton Poloninë më 9 shtator 2020
Udhëheqësja e opozitës bjelloruse, Sviatlana Tsikhanouskaya viziton Poloninë më 9 shtator 2020

"Nuk ka dyshim se për votuan bjellorusët. Unë e di u zgjodha si presidente e republikës Bjellorusisë por duke qenë se gjitha zërat u vodhën, nuk mund ta provojmë”, tha zonja Tsikhanouskaya.

Ajo shtoi se bjellorusët ishin mes luftës tyre.

"Protestat tona kanë filluan maj dhe nuk do fashiten. Nuk ka kthim pas”, tha ajo.

Zonja Tsikhanouskaya, tha se protestat nuk do do ndalen por shtoi se ato duhet mbeten paqësore.

Besoj se është e pamundur luftohet dhuna me dhunë. Regjimi tregon dobësinë e tij, kur dërgon ushtarë kundër grave paarmatosura këndojnë”, tha ajo.

Po mërkurën Ministrat e Jashtëm Lituanisë dhe Suedisë, konfirmuan se diplomatët e tyre ishin aktualisht me Svetlana Alexievichin, e vetmja anëtare e këshillit opozitës bjelloruse ka mbetur e lirë, ndërsanjerëz panjohurpërpiqeshin të hynin apartamentin e saj.

Svetlana Alexievich, fituese e çmimit Nobel për letërsinë në vitin 2015, anëtare e Këshillit të Opozitës Ruse
Svetlana Alexievich, fituese e çmimit Nobel për letërsinë në vitin 2015, anëtare e Këshillit të Opozitës Ruse

Linas Linkevicius, Ministër i Jashtëm i Lituanisë tha një mesazh drejtuar qeverisë bjelloruse:

Duart larg, mos trokisni derën e Svetlana Alexievich-it. Bëjini thirrje ndërgjegjes suaj nëse nuk është shumë vonë”.

Alexievich është fituese e çmimit Nobel për letërsinë.

Ndërkohë, Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo tha martën se Shtetet e Bashkuara janë thellësisht shqetësuara nga përpjekjet e qeverisë për dëbuar me force aktivisten e opozitës Maria Kolesnikova.

Maria Kolesnikova, një nga udhëheqëset e opozitës në Bjellorusi, në një protestë në Minsk.
Maria Kolesnikova, një nga udhëheqëset e opozitës në Bjellorusi, në një protestë në Minsk.

Kryediplomati amerikan tha se Shtetet e Bashkuara dhe vende tjera po konsiderojnë mundësinë e vendosjes sanksioneve përgigje ngjarjeve fundit Bjellorusi.

Zoti Lukashenko ka sunduar ish-republikën sovjetike me 9.5 milionë banorë nga viti 1994 dhe gjatë 26 viteve detyrë, ka shtypur figurat e opozitës dhe median e pavarur.

Por këtë vit protestuesit, pakënaqur me standardet rënie jetesës dhe shpërfilljen e Lukashenkos ndaj pandemisë koronavirusit kanë paraqitur sfidën madhe ndaj regjimit tij.

Qytetarët mbushin rrugët në një nga protestat e opozitës në Bjellorusi.
Qytetarët mbushin rrugët në një nga protestat e opozitës në Bjellorusi.

Zonja Tsikhanouskaya u largua Lituani mes protestave masive dhe zërave për arrestimin e mundshëm saj.

Pas masave shtypëse nga policia ndaj protestave pas zgjedhjeve shkaktuan reagim ndërkombëtar, autoritetet bjelloruse tani kanë ndërruar taktikë duke përdorur kërcënime dhe arrestime aktivistësh dhe demonstruesish për shtypur kundërshtarët.

Tsikahnouskaya: Bjellorusia në një pikë pa kthim
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:46 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG