Lidhje

Çmimi i “diplomacisë së vaksinave” të Pekinit në Azinë Juglindore


Ndërsa Kina ka pohuar publikisht se është pranë prodhimit një vaksine për luftuar koronavirusin, Pekini ka nisur premtojë qasje hershme për ato vende ndaj cilave ka interesa strategjike. Përpjekja po shihet gjerësisht si një mënyrë Pekini forcojë pozitën e tij globale pas shpërthimit koronavirusit Wuhan e pas u përhap pjesën tjetër botës. Shumë vende Azisë Juglindore me pretendime ndryshme Detin e Kinës Jugut janë bërë objekte fushatës diplomatike Pekinit lidhur me vaksinën. korrik, ministria kineze e Punëve Jashtme u premtoi Filipineve përparësi mbi qasjen ndaj vaksinës.

gusht, Sinovac, një kompani e madhe farmaceutike kineze, nënshkroi një marrëveshje me kompaninë farmaceutike shtetërore indoneziane "PT Bio Farma" për t'i siguruar Xhakartës 250 milionë doza vaksine çdo vit. fillim shtatorit, anëtari i Byrosë Politike kineze, Yang Jiechi, vizitoi Mianmarin dhe premtoi se Pekini do t'i jepte përparësi këtij vendi nëse do zhvillonte një vaksinë.

"Për shumicën e qeverive rajon, çfarëdo tjetër ata mund kenë, pavarësisht nëse lidhet me Detin e Kinës Jugore ose ndonjë çështje tjetër, pandemia është e para", thotë Gregory Poling, ekspert për Azinë Juglindore Qendrën e studimeve strategjike e Ndërkombëtare (CSIS) Uashington.

"Ata mund t'i shohin gjërat Pekini bën si papëlqyeshme, mund mos pëlqejnë heshtin mbi mosmarrëveshjet, por nëse vaksinat kineze janë vetmet vaksina ku ata do ke qasje, ata do bënin gjithçka ishte e mundur për t'i siguruar", tha ai për Zërin e Amerikës.

" shqetëson shumë fakti Kina favorizon disa kombe lidhur me vaksinën", i tha Zërit Amerikës Lawrence Gostin, profesor për Ligjit ndërkombëtar Shëndetit universitetin Georgetown. “Kjo mund ketë një çmim lartë, duke i siguruar Kinës përfitime politike, ekonomike dhe ushtarake. Një vaksinë shpëton jetë nuk duhet shkëmbehet kurrë për përfitime apo ndikim politike”.

Pikat e nxehta COVID-19

Rastet me COVID-19 janë rritje Azinë Juglindore. Sipas dhënave CSIS-, Indonezia dhe Filipinet kanë numrin lartë rasteve konfirmuara rajon, respektivisht rreth 200 dhe 250 mijë prekur. Singapori ka gati 60 mijë raste dhe Mianmari po raporton një rritje shpejtë infeksioneve me COVID-19.

"Vlera e një vaksine efektive është tejet e madhe, burimi i rëndësishëm mjekësor historinë e kohëve fundit", i tha zoti Gostin Zërit Amerikës. "Kjo do shpëtonte jetë panumërta dhe do vinte ekonomitë lëvizje", tha ai.

SHBA, Kina dhe Britania janë kandidatët kryesorë garën globale për zhvillimin e vaksinave kundër COVID-19. Kina aktualisht ka dy variante pilot vaksinash. Njëra njihen si vaksina e paaktivizuara, përdor një version vrarë mikrobit shkakton sëmundjen, me qëllimin për ta mësuar trupin se si shmangë një version drejtpërdrejtë tij si dhe një vaksinë teknologjisë lartë, ARN (acidi ribonukleik) fazën tretë tyre.

Sipas mediave shtetërore kineze, Pekini ka injektuar me këto vaksina eksperimentale grupet rrezik lartë prej muajit korrik.

SHBA-ja dhe Britania gjithashtu kanë disa vaksina mundshme po hyjnë fazën e tretë tyre.

Vende si Indonezia dhe Filipinet, cilave u mungon aftësia për zhvilluar ose prodhuar masë vaksina, i kanë varur shpresat jashtë vendit. Qeveritë e Shteteve Bashkuara, Bashkimi Evropian, Japonia dhe Mbretëria e Bashkuar kanë siguruar paraprakisht dhjetëra miliona doza nga kompani mëdha farmaceutike.

Sekretari amerikan i Shëndetësisë Alex Azar tha se Uashingtoni do ta shpërndajë vaksinët vetëm pasi plotësohen gjitha nevojat për vaksina vend.

"Ata duhet presin radhë nëse duan t'i blejnë këto vaksina, do thotë se nuk kanë mundësi tjetër përveç Kinës ose Rusisë", i tha zoti Poling Zërit Amerikës.

Vaksina, një përparësi

Pas fluksit rasteve Kinë, pas përhapi COVID-19 jashtë vendit fillim vitit 2020, Pekini mori masa kontrollonte epideminë brenda kufijve, me masa rrepta izolimi dhe testim masiv. Tani Kina po ofron nëse zhvillon një vaksinë efektive, ta ndajë atë me vende tjera.

Pavarësisht nga pandemia, sjellja agresive e Kinës detin e Kinës Jugut, ka shkaktuar ankesa nga Shtetet e Bashkura dhe palë tjera interesuara. Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo deklaroi korrik se shfrytëzimi nga Kina i burimeve rajon, është i paligjshëm. gusht, delegacioni Australian përdori njëjtin përcaktim një deklaratë zyrtare Kombet e Bashkuara.

Edhe vendet e ASEAN-it kishin miratuar një qëndrim ashpër fillim vitit. Indonezia po punonte për nxitur një kod sjelljeje për detin e Kinës Jugut. Vietnami, vendi ka kryesinë e radhës së ASEAN-it, i ka kritikuar hapur përplasjet me forcat kineze rajon.

Zoti Poling tha se kjo është arsyeja ai nuk mendon se Vietnami do mund ketë qasje hershme tek vaksinat kineze.

Vietnamezët ishin parët bënë porosi për një sasi madhe dozash vaksinës ruse tregon se sa e vështirë është për Hanoin gëlltisë idenë mund t’i duhet ketë varësi tek Pekini”, tha ai.

Vendet e ASEAN-it kishin shpresuar Indonezia merrte rol udhëheqës negociastat me Kinën lidhur me konfliktin e Detit Kinës Jugut. Por kur rastet me COVID-19 u shtuan masë, kjo çështje gjeopolitike është lënë mënjanë.

Përparësia tani është një vaksinë efektive”, tha Shiskha Prabawaningtyas, drejtore e Fakultetit Diplomacisë Paramadina Xhakarta.

Ajo shtoi se si media, edhe publiku vend duket se po shprehen pozitivisht ndaj rezultateteve vaksinave kineze.

Linja mbizotëruese media dhe media sociale është shumë e prirur drejt temës se ‘kur saktësisht’ do jetë gati vaksina kineze”, i tha ajo Zërit Amerikës.

Filipine, popullariteti i Presidentit Rodrigo Duterte është nivelin ulët presidencës tij, mund jetë e lidhur me përgjigjen e qeverisë ndaj COVID-19-ës.

korrik ai tha se i kishte kërkuar presidentit kinez Xi Jinping t’i jepte Manilës përparësi qasjen tek vaksina, duke shtuar se nuk do hapte konflikt me Kinën mosmarrëveshjen për detin e Kinës Jugut.

Kina ka pretendime detin e Filipineve Perëndimore. Ne po ashtu. Kina ka armët, ne jo. Është e thjeshtë”, tha ai.

Poling vuri dukje se asgjë nuk është pa kosto.

Diplomatët kinezë nuk do thonë: pranoni pretendimet tona këmbim vaksinës, por është e nënkuptuar”, thotë ai.

Mianmari cilit i është premtuar përparësi qasjen tek vaksina, do mbajë zgjedhje nëntor.

“Aung Sang Suu Kyi dhe partia e saj kanë një marrëdhënie miqësore me qeverinë kineze dhe Kina do donte ata fitonin përsëri zgjedhje”, tha Khin Zaw Win, drejtor i Institutit Tampadipa Yangon.

Ai shtoi se një numër projektesh mëdha infrastrukturore janë finalizuar mes Pekinit dhe Yangonit dhe një vaksinë e suksesshme ve\se do ta forconte bashkëpunimin.

Megjithatë ai tërhoqi vëmendjen se pjesën madhe popullsisë ka “mosbesim thellë, si për vaksinën ashtu edhe për motivet e Kinës”.

Huang Yanzhong, studiues për Shëndetin Global Këshillin për Marrëdhëniet me Jashtë, e vlerëson gjestin e Kinës për premtimin ndaj vendeve tjera për vaksinën, por tërheq vëmendjen për skenare mundshme nëse vaksinat nuk rezultojnë efektive.

Ekziston edhe një rrezik. Kina nuk mund kontrollojë median këto vende. Kështuqë nëse vaksina nuk është efektiv sa ç’duhet, apo ka pasoja anësore, kjo fushatë publike për vaksinën, do kishte pasoja padëshirueshme për imazhin global Kinës”, thotë ai.

Zoti Poling tha se situata politike Filipine është veçanërisht shpërthyese.

Është çështja e detit Kinës Jugut, mosbesimi ndaj Kinës, është popullariteti mjaft i ulët i Dutertes për shkak përgjigjes dobët ndaj COVID-it. Prandaj nëse ka një vend ku kjo mund japë efektin e kundërt, apo krijojë reagim ashpër publik, do jetë Manila”, thotë ai.

Rendy Wicaksana i Shërbimit Indonezian të Zërit të Amerikës dhe of VOA's Indonesian Service and Khin Soe Win e Shërbimit Birmanez të Zërit të Amerikës, kontribuan për këte artikull.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG