Lidhje

SHBA: Ashpërsohet beteja për anëtarin e ardhshëm të Gjykatës së Lartë


Ndërsa vendi mban zi për anëtaren e Gjykatës Lartë, Ruth Bader Ginsburg, e cila vdiq premten, Presidenti Donald Trump ka premtuar se do emërojë personin do ta zëvendësonte atë këtë javë. Kreu i Senatit tha se do mbante seancë për konfirminin e kandidatit ose kandidates, por demokratët po kundërshtojnë. Dy senatore republikane thanë se votimi Senat duhet bërë pas zgjedhjeve presidenciale. Ajo është e qartë është se dyja partitë po e konsiderojnë emërimin e anëtarit ri Gjykatës Lartë si një betejë kyçe, vetëm gjashtë javë para zgjedhjeve

Gjatë fundjavës, amerikanët po mbanin zi për anëtaren e Gjykatës Lartë, Ruth Bader Ginsburg, e cila vdiq premten pasi kishte shërbyer gjykatën e lartë vendit për 27 vjet.

Presidenti Donald Trump tha se ai do emëronte një kandidat për ta zëvendësuar atë këtë javë. Demokratët thonë se vendi duhet presë për emërimin deri pas inaugurimit presidencial janar, ashtu siç ndodhi vitin e fundit administratës Presidentit Barack Obama.

Kryetarja e Dhomës Përfaqësuesve Nancy Pelosi thotë se Demokratët po shqyrtojnë alternativat për mos lejuar konfirmimin e kandidatit presidentit.

Ne kemi alternativat tona nuk dua t’i diskutoj tani, por fakti është ne kemi një sfidë madhore këtë vend. Ky president ka kërcënuar mos pranojë as rezultatin e zgjedhjeve, deklaratat ka bërë ai dhe ndihmësit e tij. Prandaj tani për tani, synimi ynë kryesor dhe mendoj se ajo do donte Ruth Bader Ginsburg, është ruajtja e integritetit zgjedhjeve, ndërkohë mbrojmë popullin amerikan nga koronavirusi, tha ajo.

Zonja Pelosi dhe ish-nënpresidenti Joe Biden, rivali demokrat i presidentit Trump, po e lidhin luftën për Gjykatën e Lartë me përgjigjen e vendit ndaj koronavirusit. Vetëm disa ditë pas zgjedhjeve nëntorit, Gjykata e Lartë pritet shqyrtojë një ligj rëndësishëm federal për kujdesin shëndetësor.

“Ky president po nxiton marrë një vendim sepse 10 nëntor fillojnë argumentat gjykatë lidhur me Ligjin për Kujdesin Shëndetësor. Ai nuk do luftojë virusin. Ai do shfuqizojë Ligjin për Kujdesin Shëndetësor”, tha zonja Pelosi.

Republikanët thonë se ata e shohin vendin Gjykatë si rëndësishëm për mbështetjen e lirisë fetare dhe çështje tjera rëndësishme për konservatorët, si liria e shprehjes dhe drejtat për armëmbajtje. Senatori republikan nga Teksasi, Ted Cruz, anëtar i komisionit juridik Senatit, tha se është e rëndësishme zgjedhësh një gjykatës do mbështesë drejtat kushtetuese.

Ne duam shohim nëse ky person ka ngritur zërin për mbrojtjen e Kushtetutës, për mbrojtur drejtën e fjalës, lirinë e besimit, Amendamentin e Dytë (për armëmbajtje). A i ka kritikuar shtypi dhe a i kanë bërë qëndresë këtyre kritikave”, tha senatori Cruz.

Republikanët dhe demokratët janë një mendje se ka ngjarë ketë mosmarrëveshje mbi rezultatet e zgjedhjeve presidenciale dhe vendimi mund përfundojë gjykatën e lartë, siç ndodhi vitin 2000. Kjo e bën luftën politike edhe ashpër.

Ne duhet kemi një gjykatë plotësuar ditën e zgjedhjeve, duke pasur parasysh se kjo çështje mund përfundojë gjykatë. Ne na duhet një Gjykatë e Lartë japë një përgjigje padiskutueshme për vendin”, tha ai.

Ajo është e padiskutueshme është se tani ka një debat ri vështirë një fushatë për zgjedhjet dyja palët e pranojnë se kanë një rëndësi jetike për vendin.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG