Lidhje

Dy policë plagosen gjatë protestave kundër vendimit gjyqësor për rastin e afrikano-amerikanes Breonna Taylor


Dy policë plagosen gjatë protestave në Luivill
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:55 0:00

Dy policë u plagosën gjatë protestave mërkurën Luivill Kentakit, pasi një juri e madhe arriti përfundimin ngrinte akuza vetëm ndaj njërit nga tre oficerët e policisë ishin pjesë e operacionit bastisjes 13 mars, kur u vra afrikano-amerikania, Breonna Taylor.

Juria tha se dy oficerët e tjerë ishin justifikuar përdorimin e armëve, duke i liruar ata nga akuzat. Asnjëri nga oficerët, tre bardhë, nuk u akuzua drejtpërdrejtë për vdekjen e zonjës Taylor.

Ky vendim shkaktoi pakënaqësi jo vetëm tek familjarët e saj por edhe tek shumë qytetarë dolën rugë për protestuar.

Mijëra njerëz kundërshtuan vendimin një protestë filloi si paqësore por u kthye dhunshme mërkurën mbrëma Luivill Kentakit.

Policia në vendin ku u plagosën dy policë, gjatë protestave kundër vendimit të trupit gjykues në rastin e Breonna Taylor.
Policia në vendin ku u plagosën dy policë, gjatë protestave kundër vendimit të trupit gjykues në rastin e Breonna Taylor.

Autoritetet e sigurisë njoftojnë se dy policë u plagosën gjatë përleshjeve me protestues qendër qytetit ka rreth 600 mijë banorë.

Lidhur me rastin është arrestuar një person i dyshuar.

Edhe 30 persona tjerë u ndaluan nga policia e Luivillit e cila e cilësoi protestën si rebelim duke kërkuar shpërndarjen e menjëhershme demonstruesve. Ndërsa kryetari i Bashkisë shpalli shtetrrethim për 72 orë.

Vetëm një nga tre oficerët e përfshirë rastin e vdekjes Breonna Taylor është akuzuar, por me akuza nuk kanë lidhje me vrasjen e saj.

Brett Hankison akuzohet për shkaktim rrezikut pa nevojë, pasi shtiu me armë zjarri drejtim apartamentit fqinjëve Breonna Taylor.

Gjykata vendosi dy oficerët e tjerë përfshirë operacionin e bastisjes ishin justifikuar përdorimin e armëve. Detektivi Myles Cosgrove kishte qëlluar 16 herë ndërsa rreshteri John Mattingly 6 herë.

Trupi gjykues është pajtuar Mattingly dhe Cosgrove konsiderohen justifikuar kthimin e zjarrit vdekjeprurës pasi Kenneth Walker kishte hapur zjarr ndaj tyre ”, tha Prokurori i Përgjithshëm Kentaki, Daniel Cameron.

Kenneth Walker, i dashuri i Breonna Taylor, kishte shtënë drejtim policisë me një armë e kishte me leje, pasi siç thotë ai, nuk i kishte dëgjuar policët paralajmëronin për praninë e tyre.

Oficerët kishin autorizim për bastisje pa trokitur, por prokurori i përgjithshëm Cameron thotë se banorët ndërtesë kishin dëgjuar policët njoftojnë përpara hyrjes apartamentin e Taylor.

Zoti Cameron shtoi se i dashuri i Breonna Taylor qëlloi i pari, duke goditur oficerin Mattingly këmbë. Mattingly dhe Cosgrove kthyen zjarrin, ku testet balistike tregojnë se një nga shtënat e Cosgrove vrau 26 vjeçaren Taylor, një teknike mjekësore.

Avokati i familjes Taylor e quajti vendimin ofendues.

Ky rast shkaktoi protesta edhe vende tjera si Filadelfia, Çikago, Boston, Nju Jork dhe Uashington DC.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG