Lidhje

Komisioni për Debatet Presidenciale ndryshon rregullat pas debatit të parë Trump-Biden


Komisioni i Debateve Presidenciale thotë se do shtojë “masa rejapër ruajtur rregullin debatet e ardhshme pas debatit parë kaotik mes Presidentit Donald Trump dhe rivalit tij demokrat, Joe Biden.

Ndërprerjet e vazhdueshme nga ana e zotit Trump ndërsa fliste kandidati demokrat, përcaktuan tonin e debatit martën. Zoti Biden shpesh nuk arrinte mbaronte dot fjalinë.

Drejtoresha e Komisionit të Debateve Presidenciale Janet Brown, i drejtohet audiencës para se të fillonte debati mes kandidatëve Trump dhe Biden, të martën në Klivelend të Ohajos.
Drejtoresha e Komisionit të Debateve Presidenciale Janet Brown, i drejtohet audiencës para se të fillonte debati mes kandidatëve Trump dhe Biden, të martën në Klivelend të Ohajos.

Moderatori Chris Wallace i televizionit Fox News i kërkoi disa herë zotit Trump lejonte zotin Biden mbaronte, por pa rezultat.

Zoti Biden tha një takim fushate mërkurën se shpresonte organizatorët e debateve ardhshme mund mbyllnin mikrofonin e kandidatit nuk ishte duke folur.

"Ishte një turp kombëtar. Nuk dua spekulloj se çfarë do ndodhë debatin e dytë ose tretë”, tha ai.

Presidenti Trump reagoi Twitter duke postuar një lajm për njoftimin e Komisionit Debateve Presidenciale, shoqëruar me komentin:

Provoni merrni një moderator ri dhe një kandidat zgjuar demokrat”.


Ai e kishte kritikuar edhe herët Twitter gjatë ditës, moderatorin e debatit, Wallace.

Komisioni i Debateve Presidenciale e falenderoi zotin Wallace “për profesionalizmin dhe aftësitë e tij debatin e natës kaluar”.

Moderatori Chris Wallace drejtoi debatin e parë presidencial të martën.
Moderatori Chris Wallace drejtoi debatin e parë presidencial të martën.

Ndërkohë fushata e zotit Trump reagoi ndaj njoftimit, duke thënë se Komisioninuk duhet ndryshojë rregullat e lojës mes procesit.

Komisioni jopartiak ka organizuar çdo debat për zgjedhjet presidenciale nga viti 1988. një deklaratë, komisioni tha se debati i parë “e bëri qartë se duhen bërë ndryshime strukturën e formatit debateve ardhshme, për garantuar një diskutim rregullt çështjeve”.

Komisioni tha se “synon sigurojë instrumente shtesë për ruajtur rregullin për debatet e tjera”.

Komisioni thotë gjithashtu se poshqyrton me kujdes ndryshimet do miratojë dhe do t’i bëjë ato njohura shpejti”.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG