Lidhje

SHBA: Kolegji Zgjedhor, në qendër të debateve për rezultatin e zgjedhjeve


Gjatë debatit ashpër presidencial martës, Presidenti Donald Trump paralajmëroi se “nuk do pranojërezultate zgjedhore bazë fletëve votimit me postë, ai pretendon se i hapin rrugën mashtrimeve. Për parandaluar përhapjen e koronavirusit vdekjeprurës, disa shtete e kanë zgjeruar votimin me postë dhe sipas sondazheve, demokratët janë prirur votojnë me këtë metodë. Përveç gjasave zoti Trump sfidojë rezultatet e zgjedhjeve gjykatë nëse humbet, korrespondenti i Zërit Amerikës, Brian Padden njofton se ka shqetësime rritje se fushata e tij do përpiqet gjithashtu bindë Kolegjin Zgjedhor hedhë poshtë rezultatet e votës popullore shtetet ku kandidati demokrat Joe Biden konsiderohet fitues.

SHBA: Kolegji Zgjedhor, në qendër të debateve për rezultatin e zgjedhjeve
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:46 0:00

fund bebatit presidencial martës, dy kandidatët u pyetën nëse do prisnin për shpallur fitoren derisa rezultatet e zgjedhjeve verifikoheshin mënyrë pavarur. Kandidati demokrat, Joe Biden ra dakord.

Kur shpallet fituesi, pasi jenë numuruar gjitha votat, aty vendoset. Nëse fitoj unë, rregull. Por nëse nuk jam unë fituesi, unë do mbështes rezultatin”, tha ai.

Por Presidenti Trump nuk u përgjigj qartë dhe përsëriti akuzat pa bazë për mashtrim masiv nga votimi me postë, mund sabotojnë zgjedhjet.

Jam 100% dakord. Por nëse shoh se po manipulohen dhjetra-mijëra vota, nuk mund ta pranoj një gjë tillë”, tha ai.

Drejtori i FBI-, Christopher Wray ka thënë se nuk ka prova për manipulim gjerë votash me postë këtë vit.

Zoti Trump është disavantazh sipas anketave dhe ka lënë kuptohet se do t’i sfidojë ligjërisht votat me postë nëse nuk fiton. Këto sfida mund përfundojnë Gjykatën e Lartë.

Ndërkohë, presidenti dhe partia e tij po veprojnë me shpejtësi për mbajtur një votim konfirmimi senat për gjykatësen Amy Coney Barrett, kandidate për zëvendësuar anëtaren e Gjykatës Lartë, Ruth Bader Ginsburg.

Po ashtu ka pasur njoftime se duke përmendur si arsye mashtrimin me votat, zoti Trump mund t’u kërkojë shteteve me guvernatorë republikanë, përmbysin rezultatin e votës popullore, nëse fiton zoti Biden. Ndihmësit e zotit Trump e ka mohuar një gjë tillë.

Kolegjin Zgjedhor, organet legjislative shteteve përdorin rezultatin e votës popullore për zgjedhur delegatë nga partia fituese, cilët pastaj hedhin votën zyrtare emër banorëve shtetit tyre.

Refuzimi i rezultatit votës popullore, mund minojë besimin e publikut tek demokracia, thonë analistët.

Mund indinjojë shumë nga qytetarët kanë votuar dhe presin vota e tyre ketë vlerë”, thotë profesorja e shkencave politike, Lara Brown e Universitetit George Washington.

Kolegji Zgjedhor është bërë i debatueshëm pasi u shpall fitues George W. Bush zgjedhjet presidenciale vitit 2000 dhe Donald Trump vitin 2016, megjithëse dy humbën votën popullore shkallë vendi.

Ndërsa shumë demokratë tani bëjnë thirrje për eliminimin e Kolegjit Zgjedhor, republikanët e mbrojnë këtë sistem votimi jo drejtpërdrejtë, sepse ruan proporcionalitetin e delegatëve shtetet rurale.

Do thotë kandidatëve u duhet punojnë për bërë për vete grupe gjera popullsisë, vend bëjnë fushatë vetëm qytetet e mëdha”, thotë Hans von Spakovsky, ish-anëtar i Komisionit Federal Zjedhjeve dhe ekspert Fondacioni Heritage.

Përplasja e mundshme rreth Kolegjit Zgjedhor për shkak votimit me postë, thonë analistët, mund çojë një situatë ku mos ketë fitues qartë zgjedhje. Nëse kjo ndodh, Dhoma e Përfaqësuesve do duhet zgjedhë presidentin e ardhshëm.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG