Lidhje

Kalendari i aktivitetit të Presidentit Trump në ditët para se të diagnostikohej me COVID-19


Presidenti Donald Trump flet gjatë një tubimi fushate në Duluth, Minesota të mërkurën më 30 shtator 2020.

Një muaj para zgjedhjeve 3 nëntorit, Presidenti Donald Trump kishte një program ngjeshur gjatë javës, po mbyllet me diagnostikimin e tij me koronavirus. Zoti Trump njoftoi Twitter orën e para premtes se ai dhe Zonja e Parë, Melania Trump kishin rezultuar pozitive nga virusi.

E hënë, 28 shtator

Presidenti Trump del oborrin e Shtëpisë Bardhë për vëzhguar një kamion prodhuar nga Lordstown Motors. Dy anëtarë Kongresit dhe tre përfaqësues kompanisë Lordstown Ohajos, ishin pranishëm.

Presidenti Trump mban një aktivitet Kopshtin e Trëndafilave Shtëpinë e Bardhë për njoftuar për përpjekjet e administratës për shpërndarë miliona teste koronavirusi për shtetet e SHBA-. pranishëm janë zyrtarë administratës, përfshirë nënpresidentin Mike Pence, anëtarë Kongresit dhe zyrtarë shteteve.

E martë, 29 shtator

Presidenti Trump udhëton për Klivelend, për debatin presidencial me rivalin e tij demokrat, Joe Biden. dy kandidatët testohen para debatit dhe qëndrojnë podiume, janë vendosur distancë nga njëri-tjetri. Ata nuk mbajnë maska gjatë debatit.

Këshilltarja e Shtëpisë Bardhë, Hope Hicks është pjesë e një grupi madh udhëton Ohajo me Presidentin Trump avionin presidencial për debatin, përfshirë anëtarë familjes zotit Trump. Fëmijët e rritur zotit Trump dhe këshilltarët e lartë nuk mbajnë maska gjatë debatit, duke shkelur rregullar e organizatorëve.

E mërkurë, 30 shtator

Presidenti Trump udhëton për Minesota për një aktivitet grumbullimi fondesh një shtëpi private rrethinat e Mineapolisit dhe një tubim Duluth.

—Hicks është një nga këshilltarët e Shtëpisë Bardhë shoqërojnë Presidentin udhëtim. Ajo nuk ndjehet mirë udhëtimin e kthimit dhe vetëizolohet avionin presidencial.

E enjte, 1 tetor

Hope Hicks rezulton pozitive për koronavirusin.

Presidenti Trump fluturon për rezidencën e tij Bedminster Nju Xhërsi, për një aktivitet privat për mbledhje fondesh. Disa këshilltarë kishin qenë pranë zonjës Hicks, anulojnë planet për shkuar me zotin Trump.

Presidenti Trump thotë një intervistë mbrëmje Fox News se ai dhe Zonja e Parë po testohen për koronavirusin. pas ai shkruan Twitter se ata do fillojnëprocesin e karantinës”.

E premte, 2 tetor

Presidenti Trump shktruan Twitter pak para orës 1:00 pas mesnate se ai dhe Zonja e Parë kanë rezultuar pozitivë për koronavirusin dhe “do fillojnë procesin e kuarantinës dhe shërimit menjëherë”.

— Dr. Sean Conley, mjeku i presidentit, nxjerr një deklaratë se presidenti dhe Zonja e Parëjanë mirë aktualisht dhe ata planifikojnë qëndrojnë shtëpi brenda Shtëpisë Bardhë gjatë procesit kurimit".

Një zyrtar i Shtëpisë Bardhë thotë se Presidenti Donald Trump po kalon simptoma lehta COVID-19. Mediat amerikane cituan dy persona kishin dijeni për gjendjen e tijthonin se bëhej fjalë për simptoma ngjashme me ftohurin.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG