Lidhje

Talebanët, NATO reagojnë ndaj vendimit të SHBA për tërheqjen e trupave nga Afganistani


Talebanët përshëndetën vendimin e Presidentit Shteteve Bashkuara, Donald Trump për kthyer atdhe gjitha forcat amerikane nga Afganistani para fundit vitit, ndërsa Sekretari i Përgjitshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se është e rëndësishme vendet anëtare bashkërendojnë veprimet e tyre lidhur me Afghanistanin.

Presidenti i SHBA Donald Trump tha mërkurën Twitter se "Numri i vogël i mbetur i burrave dhe grave tona trime shërbejnë Afganistan duhet jenë shtëpi deri Krishtlindje!”, shumë herët nga ç’ishte thënë parë.

Talebanët e përshëndetën lajmin si një “hap pozitivdrejt zbatimit marrëveshjes paqes nënshkruar me Shtetet e Bashkuara 29 shkurt, kishte si synim t’i jepej fund luftës 19 vjeçare Afganistan.

Qeveria afgane, nuk ishte pjesë e marrëveshjes mes Shteteve Bashkuara dhe talebanëve, nuk reagoi menjëherë.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Stoltenberg, tha se vendimet e aleancës për nivelin e trupave Afganistan, varen nga kushtet terren.

Ne vendosëm shkonim bashku në Afganistan; ne do marrim vendime për ndryshimet e ardhshme ( trupa) bashku dhe kur jetë koha e duhur, do largohemi bashku. Dhe ky ka qenë mesazhi nga aeatët e NATO-s për shumë, shumë vite dhe vazhdon jetë mesazhi I aleatëve NATO-s”, tha ai enjten.

Lufta Afganistan, e gjata e Amerikës tokë huaj, filloi vitin 2001 kur forcat amerikane ndërhynë përgjigje sulmeve 11 shtatorit Nju Jork dhe Uashington.

Ndërhyrja amerikane Afganistan rrëzoi talebanët e vijës ashpër strehonin rrjetin terrorist al-Kaidës dhe udhëheqësin e tij, Osama bin Laden, organizatori i sulmeve 11 shtatorit.

shkurt këtij viti SHBA dhe talebanët arritën një marrëveshje për tërheqjen e gjitha forcave amerikane nga Afganistani deri nga mesi i vitit 2021 këmbim garancive dhëna nga talebanët për mos lejuar grupet terroriste përdorin tokën afgane për sulme ndaj tjerëve.

Talebanët janë përfshirë negociata ndër-afgane për një marrëveshje përhershme armëpushimi dhe ndarjen e pushtetit Afganistanin e pasluftës.

Vetëm disa orë përpara komentit Presidentit Trump, Këshilltari i Sigurisë Kombëtare Robert O’Brien kishte thënë se Shtetet e Bashkuara synojnë ulin nivelet e trupave tyre Afganistan nga 5,000 2,500 deri fillim vitit 2021.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG