Lidhje

SHBA, sanksione ndaj 18 bankave iraniane


Qeveria e Shteteve Bashkuara vendosi sanksione reja ndaj 18 bankave iraniane ndërsa Uashingtoni rrit presionin mbi Teheranin duke e izoluar tej atë nga sistemi bankar global dhe duke penguar përpjekjet e atij vendi për prodhuar armë bërthamore.

Masat u njoftuan nga Departamenti i Thesarit një njoftim për shtyp, vënë shënjestër 18 banka deri sot nuk ishin përfshirë sanksionet e mëparshme SHBA.

Sipas njoftimit shtypit, sanksionet e reja do ndihmojnë "t’i mohohen burimet financiare qeverisë iraniane mund përdoren për financuar dhe mbështetur programin e saj bërthamor, zhvillimin e raketave, terrorizmin dhe rrjetet e lidhura me terrorizmin dhe ndikimin e tij keqdashës rajon".

"Masa e sotme për identifikuar sektorin financiar dhe sanksionimin e tetëmbëdhjetë bankave kryesore iraniane pasqyron angazhimin tonë për ndaluar qasjen e paligjshme tek dollarët amerikanë," tha Sekretari i Thesarit Steven Mnuchin një deklaratë. "Programet tona sanksioneve do vazhdojnë derisa Irani ndalojë mbështetjen e tij për aktivitetet terroriste dhe t’u jape fund programeve tij bërthamore."

Zoti Mnuchin tha se SHBA "do vazhdojë lejojë transaksionet humanitare për mbështetur popullin iranian".

Sipas agjencisë lajmeve Bloomberg, masa thelb izolon Iranin nga sistemi financiar global.

Ekonomia e Iranit tashmë po vuante pasojat e kufizimeve dhe sanksioneve e miratuara nga administrata Trump kur SHBA dolën nga marrëveshja bërthamore e vitit 2015 me Iranin.

Bloomberg tej njofton se persona kanë dijeni për planifikimin e sanksioneve thanë se ato kanë dy qëllime: parandalojnë regjimin fitojë para dhe për ta bërë vështirë për Shtetet e Bashkuara rihyjnë marrëveshjen bërthamore nëse kandidati demokrat Joe Biden fiton zgjedhjet.

Sanksionet aktuale Shtetevet të Bashkuara vënë shënjestër shitjet e naftës, transportin dhe aktivitetet financiare, por përjashtojnë ushqimin, ilaçet dhe objekte tjera humanitare.

qershor, Presidenti iranian Hassan Rouhani tha se vendi po përjetonte vitin e tij vështirë për shkak sanksioneve dhe koronavirusit, raportoi Reuters.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG