Lidhje

Filloi debati i dytë dhe i fundit presidencial Trump -Biden


Presidenti republikan Donald Trump dhe rivali i tij demokrat, ish nënpresidenti Joe Biden, debatojnë enjten mbrëmje, hera e fundit përpara zgjedhjeve presidenciale 3 nëntorit gjenden ballë për ballë.

Kandidatët, dy 70-at, ndërprenë vazhdimisht njëri-tjetrin, megjithëse zoti Trump shpesh se zoti Biden, debatin e tyre prej mbi 90 minutash fund shtatorit, një përplasje disa ekspertë amerikanë shkencave politike e përshkruan si debatin presidencial amerikan keq ndonjëherë.

Por këtë herë, Komisioni i pavarur për Debatet Presidenciale ka vendosur ta mbyllë mikrofonin e njerit kandidat, ndërsa tjetri flet për dy minuta përgjigje pyetjeve për gjashtë çështje ka zgjedhur moderatorja Kristen Welker e NBC News.


Komisioni tha se mendon se nëse as Presidenti Trump as demokrati Biden nuk përpiqen ndërpresin njëri-tjetrin gjatë komenteve hapëse dy minutëshe, votuesit amerikanë - paktën ata relativisht paktë thonë se janë ende pavendosur se si do votojnë - mund krijojnë një ide qartë se ç’drejtim do ta çojë vendin secili prej tyre kur marrë detyrën 20 janar.

Pas dy minutave përgjigjeve, mikrofonët e kandidatëve do hapen përsëri dhe një skenar përplasjesh si herën e parë mund përsëritet. Kandidatët Trump dhe Biden shkëmbyen një varg talljesh, fyerjesh dhe komentesh me thumba ndaj njëri-tjetrit, me ndërprerjet e bënin vështirë here pas here për shikuesit ndiqnin shkëmbimet.

Debati i dytë presidencial, beteja për votuesit e pavendosur
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:53 0:00

Shumë gjëra kanë ndryshuar midis debatit parë dhe atij enjtes, i cila mbahet një një sallë debatesh Universitetin Belmont Nashville, Tenesi.

Një debat i dytë i planifikuar për javën e kaluar u anulua pasi zoti Trump u prek nga koronavirusi dhe u shtrua spital për tre net. Kjo e bëri komisionin vendoste kandidatët debatonin virtualisht, por zoti Trump refuzoi dhe takimi u anulua.

Çka është më e rëndësishme, miliona amerikanë tashmë kanë vendosur lidhje me zgjedhjet, me shumë se 43 milion njerëz kanë hedhur votën here me postë ose personalisht. Shumë kanë thënë se gjatë pandemisë pakontrolluar koronavirusit Shtetet e Bashkuara, ata donin shmangnin kontaktin me votuesit e tjerë radhët e gjata pritshme qendrat e votimit ditën e zgjedhjeve.

Shumë votues demokratë favorizojnë Biden thanë se dëshironin ishin ndër parët votuan për larguar zotinTrump, duke e bërë atë presidentin e tretë detyrë Shteteve Bashkuara katër dekadat e fundit, do humbiste garën për rizgjedhje për një mandat dytë.

Votuesit republikanë shpesh u kanë thënë anketuesve dhe gazetarëve se ata synojnë votojnë personalisht ditën e zgjedhjeve, siç ka qenë traditë për dekada zgjedhjet kombëtare amerikane. Debati i enjtes mund jetë shansi i fundit i mirë për zotin Trump, ulë epërsinë e zotit Biden sondazhet kombëtare.

Demokrati Biden, me gati një gjysmë shekulli skenën politike amerikane si senator amerikan dhe ish-nënpresident administratën e ish-Presidentit Barack Obama, mban një epërsi prej 9 ose 10 përqind ndaj zotitTrump sondazhet kombëtare, por epërsia e tij shtetet pritet përcaktojnë rezultatin e përgjithshëm është sa rreth gjysma e asaj përgjithshme.

Gazetarja Welker e televizionit NBC thotë se ajo do t'i pyesë kandidatët lidhje me përpjekjet e tyre për kontrolluar koronavirusin ka shkaktuar vdekjen e 221,000 vetëve Shtetet e Bashkuara. Temat e tjera do përfshijnë familjet amerikane, çështjet racore SHBA, ndryshimin e klimës, sigurinë kombëtare dhe udhëheqjen.

një intervistë Fox News martën, Presidenti Trump sulmoi moderatoren Welker si "plotësisht e politizuar" dhe sulmoi Komisionin e Debateve si njëanshëm kundër tij. Presidenti tha se nuk është i kënaqur me vendimin për mbyllur mikrofonët e kandidatëve gjatë deklaratave hapëse dy minutëshe dhe pretendoi se debati duhej ishte përqëndruar politikën e jashtme vend pandemisë koronavirusit dhe çështjeve tjera politikës brendshme.

Zoti Trump ka vazhduar fushatën me tubime mëdha mbështetësve këtë javë, duke velrësuar energjinë ai beson se ato i shtojnë fushatës tij dhe duke besuar se ato janë thelbësore për fituar një mandat dytë. Zoti Biden, ndërkohë, ka qëndruar larg syve publikut nga fundjava e kaluar, shtëpinë e tij shtetin lindor Delaware për t'u përgatitur për debatin.

Fushata Trump ka premtuar përballet me Biden për një çështje mungoi debatin e parë - akuzat se djali i Bidenit, Hunter përdori lidhjet e babait tij ndërsa ishte nënpresident për bërë marrëveshje fitimprurëse biznesi Ukrainë dhe Kinë.

Bill Stepien, menaxheri i fushatës Trump, tha një deklaratë këtë javë, "Nëse media nuk do t'i bëjë Joe Biden këto pyetje, presidenti do t'i bëjë dhe Biden nuk do t’i shamget dot".

Zoti Biden i ka quajtur pyetjet lidhje me djalin e tij "një fushatë shpifjesh", por nuk i ka adresuar publikisht akuzat specifike lidhje me marrëveshjen e Hunter Bidenit, përfshirë fakttin ishte anëtar bordin e një kompanie ukrainase gazit natyror për cilën, sipas mediave amerikane , ai paguhej 50,000 dollarë ose shumë muaj.

Nuk dihet se si mund t'u përgjigjet Biden pyetjeve lidhje me transaksionet financiare djalit tij është diçka, dhe nëse aido ngrejë pyetje lidhje me shumat e mëdha korporatat dhe qeveritë e huaja kanë shpenzuar për qëndrime hotel dhe loja golfi pronat e zotit Trump gjatë presidencës tij.

Aaron Kall, një trajnues debatesh Universitetin e Miçiganit, tha se rezultati i debatit është "edhe këtë radhë shumë i rëndësishëm për Presidentin Trump". Zoti Kall tha se Presidenti Trump "ka pak hapësirë për gabim" sepse ndarjet partiake dhe votimi i parakohshëm kanë lënë pak votues pavendosur sesa disa zgjedhje fundit presidenciale SHBA - ndoshta pak se 5% elektoratit, sipas sondazheve kombëtare.

"Trump do ketë pritshmëri ulëta për këtë debat duke pasur parasysh sa dobët doli herën e parë" shtator, tha zoti Kall.

"Nëse ai bën një paraqitje mirë, kjo mund ta largojë koronavirusin nga titujt e mediave paktën për një periudhë shkurtër kohe."

Sa i përket zotit Biden, profesori Kall tha se "Duke pasur parasysh epërsinë e tij vazhdueshme sondazhe, Biden nuk ka nevojë ofrojë një paraqitje jashtëzakonshme ose diçka tillë. Fushata e tij është e kënaqur me gjendjen e garës aktualisht dhe do ishte e lumtur me një zgjatje pacaktuar kësaj gjendjeje".

Por ai shtoi se “ashtu si gjatë debatit fundit, ai duhet ruhet nga ndonjë gafë e madhe mund ndryshojë tonin e garës një moment kritik."

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG