Lidhje

Obama: Trump "i paaftë ta marrë seriozisht punën"


Ish-Presidenti i Shteteve Bashkuara, Barack Obama tha mërkurën se Presidenti Donald Trump është "i paaftë ta marrë seriozisht punën". Ish presidenti i bëri komentet gjatë një aktiviteti fushate për kandidatin demokrat Joe Biden shtetin kritik Pensilvanisë.

Tubimi qytetin e Filadelfias ishte aktiviteti i parë i fushatës ku presidenti Obama merrte pjesë personalisht mbështetje zotit Biden, i cili ishte nënpresidenti i tij gjatë dy mandateve detyrë.

"Nuk kisha menduar ndonjëherë Donald Trump do përqafonte vizionin tim ose do vazhdonte politikat e mia, por kisha shpresuar për hir vendit, ai tregonte interes për ta marrë seriozisht punën," i tha zoti Obama turmës mori pjesë duke ndenjur brenda 300 makinave një parkim stadiumit.

"Por kjo nuk ndodhi," tha Obama, "Ai nuk ka treguar ndonjë interes për bërë punën ose për ndihmuar ndokënd përveç vetes dhe miqve tij ose e ka trajtuar presidencën si një spektakël ai mund ta përdorë për tërhequr vëmendje."

Zoti Trump e kishte kritikuar shpesh zotin Obama gjatë kohës paraardhësi i tij ishte detyrë dhe ka vazhduar ta sulmojë atë gjatë mandatit tanishëm. fillim këtij muaji, ai shkroi Twitter se administrata Obama-Biden ishte "tmerrësisht e dobët!!!"

tubimin e tij mërkurën, presidenti Trump përmendi mbështetjen e zotit Obama për kandidaten demokrate vitit 2016 Hillary Clinton, duke thënë, "Askush nuk bëri fushatë shumë për Hillarin Mashtruese sesa Obama, apo jo?"

Ish-presidenti Obama tha se një presidencë e zotit Biden do ishte e ndryshme ton dhe përparësi nga ajo e administratës Presidentit Trump dhe kritikoi menaxhimin nga ana e tij pandemisë koronavirusit ka vrarë shumë se 222,000 njerëz Shtetet e Bashkuara.

"Unë e kuptoj ky president do marrë meritën e plotë për ekonominë trashëgoi dhe zero faj për pandeminë ai injoroi. Por kjo nuk funksionon kështu," tha Obama. "Postimet Twitter nuk i rregullojnë gjërat. Sajimi i fakteve nuk e bën jetën e njerëzve mirë. Duhet kesh një plan. Duhet të punosh."

Pensilvania ka qenë e rëndësishme për dyja fushatat, zotit Trump dhe zotit Biden përpjekjet e tyre fundit për siguruar mbështetje përpara zgjedhjeve 3 nëntorit. Shteti mbart 20 nga 270 votat elektorale i duhen një kandidati për fituar një mandat Shtëpisë Bardhë. Zoti Trump e mundi ish-rivalen e tij demokrate, Clinton Pensilvani vitin 2016, hera e parë një Republikan kishte fituar këtë shtet nga viti 1988.

Zoti Biden e ka vizituar Pensilvaninë shumë se çdo shtet tjetër, dhe zoti Trump ishte aty për fushatë martën.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG