Lidhje

Dështon përsëri armëpushimi mes Armenisë dhe Azerbajxhanit


Një armëpushim i tretë enklavën e Nagorno-Karabakut duket se dështoi hënën, duke mos arritur t’u japë fund katër javë luftimesh mbi territorin e diskutueshëm.

Armenia dhe Azerbajxhani akuzuan njëri-tjetrin për shkelje armëpushimit ndërmjetësuar nga Shtetet e Bashkuara menjëherë pasi ai hyri fuqi orën 8:00 mëngjesit me kohën lokale.

Ministria e jashtme e Azerbajxhanit tha një deklaratë se forcat armene kishin hedhur granata fshatrat e rajoneve Terter dhe Lachin një "shkelje rëndë" armëpushimit.

Nga ana e saj, ministria e mbrojtjes Armenisë përdori gjuhë ngjashme, duke thënë se forcat azere kishin "shkelur rëndë" armëpushimin me zjarr artilerie përgjatë pjesëve ndryshme vijës kontaktit.

Departamenti amerikan i Shtetit dhe qeveritë e Azerbajxhanit dhe Armenisë njoftuan për "armëpushimin humanitar" fundit një deklaratë përbashkët dielën.

Presidenti i Shteteve Bashkuara Donald Trump shkroi Twitter "Urime kryeministrit armen Nikoll Pashinyan dhe Presidentit azer Ilham Aliyev, cilët sapo ranë dakord t'i përmbahen një armëpushimi hyn fuqi mesnatë. Shumë jetë do shpëtohen".

Sekretari i Shtetit Mike Pompeo tha postim Twitter po dielën se Shtetet e Bashkuara ndërmjetësoi " negociata intensive" dhe Ministri i Jashtëm Armen Zohrab Mnatsakanyan dhe Ministri i Jashtëm i Azerbajxhanit Jeyhun Bayramov "janë zotuar ta zbatojnë dhe t'i përmbahen armëpushimit."

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG