Lidhje

SHBA: Vazhdon numërimi i votave, rritet epërsia e demokratit Biden


Trump-Biden

Amerikanët po presin enjten të shohin nëse numërimi i votave disa shtete do ta të qartë fituesin e zgjedhjeve presidenciale, një ditë pasi fitoret dy shtete vendimtare i rritën shanset për ish-nënpresidentin Joe Biden dhe fushata e Presidentit Donald Trump ndërmori një sërë sfidash ligjore.

Organizatat e mediave amerikane ende nuk kanë nxjerrë parashikimet për fituesit gjashtë shtete: Alaska, Arizona, Xhorxha, Nevada, Karolina e Veriut dhe Pensilvania.

Sipas parashikimeve tyre nga e mërkura, zoti Biden është fitues Miçigan dhe Uiskonsin, dy shtete ku zoti Trump fitoi zgjedhjet e vitit 2016.

"Nuk po dal për deklaruar se kemi fituar, por për thënë se kur përfundojë numërimi, ne besojmë se do jemi fituesit," tha zoti Biden mërkurën pasdite.

Zoti Biden mund ta arrijë pragun e 270 votave Kolegjit Zgjedhor, i nevojshëm për fituar zgjedhjet nëse ruan epërsinë Arizona dhe Nevada.

Sipas sistemit Kolegjit Zgjedhor, fituesi i votës popullore secilin shtet - me përjashtim Meinit dhe Nebraskës, merr gjitha votat elektorale të shtetit.

Shtetet nuk e deklarojnë zyrtarisht fituesin para se numërohen gjitha votat, por organizatat e mediave parashikojnë fituesin kur ata arrijnë përfundimi se nuk kanë mbetur aq vota panumëruara sa të ndryshojë rezultatin.

Zoti Biden gjithashtu kryeson përsa i takon votës popullore shkallë kombëtare. Deri enjten mëngjes ai kishte siguruar 71.6 milionë vota, krahasuar me 68.1 milion vota hedhura për zotin Trump, sipas Edison Research dhe Associated Press. Me një numër lartë votuesish hershëm, numri i përgjithshëm i vouesve për vitin 2020, sipas disa vlerësimeve, mund arrijë 150 milionë ose shumë, një shifër rekord.

Shanset e Presidentit Trump

Megjithatë, presidenti Trump ka ende një rrugë drejt fitores nëse prirja e votave ndryshon gjatë numërimit ndonjë nga shtetet ku zoti Biden kryeson. Presidenti po udhëheq shtete tjera, ku parashikimet për fituesin nuk janë bërë ende: Pensilvania, Xhorxhia, Karolina e Veriut dhe Alaska. Nëse i siguron ato, por nuk arrin ndryshojë prirjen tek një nga shtetet ku zoti Biden kryeson, zoti Trump do përfundonte me 268 vota elektorale, pak sesa totali i nevojshëm për fituar.

Pensilvani, aktualisht po numërohen shumë se 1 milion fletëvotime me postë. Fushata e zotit Biden tha se ka fituar 78% votave me postë Pensilvani. Rezultatet atë shtet nuk priteshin deri enjten ose premten.

Fushata e zotit Biden i kishte bërë thirrje mbështetësve votonin me postë për shkak pandemisë koronavirusit, ndërsa zoti Trump ka denoncuar votimin përmes postës si metodë për manipulim.

Fushata e zotit Trump tha mërkurën se do kërkojë një rinumërim votave Uiskonsin, ku zoti Biden kryeson me rreth 20,000 vota dhe ka ngritur një proces gjyqësor duke kërkuar ndalojë numërimin Miçigan, ku zoti Biden kryeson me mbi 35,000 vota. Pjesëtarë ekipit presidentit Pensilvani, ku Trump kryesonte një moment me rreth 389,000 vota, janë gjithashtu duke ngritur sfida ligjore për ndaluar numërimin e fletëve votimit me postë.

Fushata e zotit Trump gjithashtu depozitoi një padi Xhorxhia mërkurën duke i kërkuar një gjyqtari urdhërojë zyrtarët shtetërorë zgjedhjeve ndjekin ligjin ruajtjen dhe numërimin e fletëve votimit mungojnë, sipas The Associated Press.

Herët mëngjes mërkurën, Presidenti Trump pretendoi fitoren zgjedhje, pavarësisht nga fakti se numërimi i votave ishte duke vazhduar dhe bëri akuza pabazuara për mashtrim elektoral.

"Ne do shkojmë Gjykatën e Lartë Shteteve Bashkuara. Ne duam gjitha votimet ndalojnë. Nuk duam gjejnë ndonjë fletë votimi orën 4 mëngjesit dhe t'i shtojnë ato listë", tha Trump.

Hans von Spakovsky, një ish anëtar i Komisionit Federal Zgjedhjeve aktualisht me Fondacionin konservator Heritage, tha se ai parashikon sfidat ligjore kontestojnë "numërimin e fletëve votimit, mospranimin e numërimit fletëve votimit mungojnë, si edhe zgjatjen e afatit për numërimin e votave mungesë".

Në Pensilvani, tha ai, ekipi i zotit Trump ka ngjarë sfidojë ligjshmërinë e një vendimi Gjykatës Lartë Shtetit fletët e votimit postuara ditën e zgjedhjeve, lejohen numërohen nëse posta i dorëzon ato ditët vijim.

Ndasi partiake

Cilido fitojë presidencën mund përballet me një Kongres ndarë.

Demokratët kanë dështuar, deri tani, përpjekjet e tyre për fituar kontrollin e Senatit, ku Republikanët aktualisht mbajnë një shumicë 53-47.

Demokratët fituan gara Kolorado dhe Arizona, por humbën një vend senati Alabama, dhe nuk arritën t’u marrin vendet senatorëve republikanë Lindsey Graham nga Karolina e Jugut dhe Susan Collins nga Mein, mendohej se ishin rrezikuar.

Tre gara Senatit mbeten ngushta, por rezultatet disa shtete, tilla si Xhorxha, e cila do zhvillojë një balotazh janar për zgjedhur një senator, ka ngjarë mos dihen shpejt.

Demokratët do mbajnë kontrollin e Dhomës Përfaqësuesve por nuk e zgjeruan shumicën e tyre siç ishte parashikuar nga sondazhet para zgjedhjeve.

Nëse zoti Trump fiton një mandat dytë, nuk "do ketë shumë shanse për bashkëpunim dypartiak", pasi presidenti ka pasur një marrëdhënie ashpër me demokratët e kongresit, tha John Aldrich, një profesor i politikës Universitetin Duke.

Zoti Biden mund jetë gjendje shtrijë dorën e bashkëpunimit, ndërsa ka theksuar fushatën e tij nevojën për lënë pas ndarjen e thellë partiake vend, tha Prof. Aldrich.

" bëjmë përparim, duhet ndalojmë trajtuari kundërshtarët tanë si armiq. Ne nuk jemi armiq," tha Biden mërkurën.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG