Lidhje

Presidenti kinez uron presidentin e zgjedhur Biden për fitoren


Presidenti kinez Xi Jinping përgëzoi Presidentin e zgjedhur Joe Biden mërkurën për fitoren zgjedhjet presidenciale Shteteve Bashkuara 3 nëntor.

Zoti Xi shprehu shpresën për përmirësimin e marrëdhënieve midis dy vendeve, sipas agjencisë zyrtare lajmeve, Xinhua.

Marrëdhëniet SHBA-Kinë janë përkeqësuar ndjeshëm kur Donald Trump fitoi zgjedhjet presidenciale katër vjet parë, për shkak mosmarrëveshjeve përfshijnë tregtinë, koronavirusin dhe teknologjinë.

"Nxitja e zhvillimit shëndetshëm dhe qëndrueshëm marrëdhënieve Kinë-SHBA jo vetëm i shërben interesave themelore popujve në dy vendet, por gjithashtu përmbush pritshmërinë e përbashkët bashkësisë ndërkombëtare", citoi Xinhua thoshte Presidenti Xi.

Zoti Xi gjithashtu shprehu shpresën se dy ekonomitë mëdha do punojnë për menaxhuar ndryshimet e tyre bashkëpunojnë me vendet e tjera dhe komunitetin ndërkombëtar për promovuar kauzën fisnike paqes dhe zhvillimit botë."

Ministria e Jashtme e Kinës e përgëzoi zotin Biden 10 ditë pas zgjedhjeve, gati një javë pasi shumica e aleatëve SHBA e kishin bërë një gjë tillë, pasi zoti Trump vazhdoi sfidojë rezultatet me lëvizje disa gjykata arritën përfundimin se ishin pretendime pabazuara mashtrimit me votën dhe parregullsive tjera pretenduara votimit.

Kur zoti Trump fitoi Shtëpinë e Bardhë vitin 2016, Xi dërgoi një mesazh urimi një ditë pas zgjedhjeve.

Po mërkurën, Zëvendës Presidenti kinez Wang Qishan përgëzoi Kamala Harrisin për zgjedhjen postin e nënpresidentes, sipas agjencisë Xinhua.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG