Lidhje

Ligjvënësit evropianë kërkojnë sanksione ndaj Turqisë


Parlamenti Evropian i kërkoi BE- enjten vendosë sanksione ndaj Turqisë pas vizitës Presidenti Tajip Erdogan bëri këtë muaj pjesën turko-qipriote Qipros.

Me 631 vota pro, tre kundër dhe 59 abstenime, parlamenti ra dakord për një rezolutë jo-detyruese mbështetje anëtares së BE-, Qipro duke u kërkuar udhëheqësve BE "ndërmarrin veprime dhe vendosin sanksione ashpra përgjigje veprimeve paligjshme Turqisë."

Rezoluta ka ngjarë konsolidojë mbështetjen për presionin e Francës për sanksione BE- ndaj Turqisë muajin e ardhshëm, pas një kërcënimi bërë nga blloku tetor mbi një mosmarrëveshje midis Ankara dhe anëtarëve BE-, Greqisë dhe Qipros mbi drejtat e gazit natyror.

Rezoluta e parlamentit e quajti eksplorimin e gazit nga ana e Turqisë Mesdheun lindor " paligjshëm", një akuzë Ankaraja e hedh poshtë.

Parisi, ka qëndrime kundërta nga Ankaraja edhe për çështje tjera, nuk ka hartuar ende sanksione hollësishme, por diplomatët thonë se çdo masë ka ngjarë synojë fushat e ekonomisë Turqisë lidhura me kërkimin e saj hidrokarbureve, tilla si transporti detar, energjia dhe bankat.

"Turqia e di se çfarë duhet bëjë," tha Ministri i Jashtëm francez Jean-Yves Le Drian një seancë dëgjimore parlamentare franceze këtë javë. "Konfrontim ose bashkëpunim, varet nga ata."

Qiproja është ndarë përgjatë vijave etnike nga pushtimi turk 1974 i shkaktuar nga një grusht shteti i frymëzuar nga Greqia. Vetëm Ankaraja e njeh Qipron Veriore si një shtet pavarur.

Presidenti Erdogan e indinjoi Qipron 15 nëntor duke vizituar Varoshën, një vendpushim ndodhet i izoluar dhe i braktisur një territor askujt nga viti 1974. Ankaraja mbështeti rihapjen e pjesshme Varoshës një lëvizje kritikuar nga Shtetet e Bashkuara, Greqia dhe greko-qipriotët.

Roli kyç i Gjermanisë

diskutim janë gjithashtu një plan për zgjeruar preferencat tregtare Turqisë me BE-, partneri i saj kryesor i tregtisë dhe statusin e saj zyrtar si një kandidat për t'u anëtarësuar BE, për cilin Austria thotë se duhet marrë fund.

Presidenti turk Erdogan ka bërë thirrje për bojkot mallrave franceze, për cilat një diplomat i BE- tha se nuk ishte shenjë e mirë për thellimin e marrëdhënieve tregtare.

"Megjithatë, Turqia është një partner kryesor shumë fusha, kështu nuk ka konsensus Këshillin (e qeverive Bes-). Është ende shumë herët," tha një diplomat tjetër i BE.

Turqia, anëtare e NATO-s, ka rënë drejt autoritarizmit nën drejtimin e Erdoganit vitet e fundit, duke minuar përparësitë e BE- Siri dhe Libi, por mbetet një partnere me një pozitë gjeografike strategjike BE-ja nuk mund ta injorojë.

Gjermania, kryetarja e radhës e presidencës gjashtë mujore BE- dhe partneri i madh tregtar i Turqisë Evropë, ka një rol kyç lidhur me faktin nëse sanksionet do vazhdojnë. Ajo kishte shpresuar ndërmjetësonte mes Athinës dhe Ankarasë, por u indinjua kur Turqia rifilloi kërkimet për gaz jashtë Qipros muajin e kaluar pas një ndërprerjeje.

Një mosmarrëveshje e re shpërtheu këtë javë midis Gjermanisë dhe Turqisë lidhur me interceptimin e një anijeje turke Mesdhe.

"Mendoj se tani ka një mirëkuptim përbashkët do ketë sanksione," tha një diplomat me peshë i BE-së.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG