Lidhje

Shëtitjet me biçikletë, një aktivitet pozitiv në kohë pandemie 


A woman wearing a protective face mask rides a bicycle past a restaurant as the outbreak of the coronavirus disease (COVID-19) continues, in Rome, Italy, Oct. 25, 2020.

Një nga apektet pozitive interesante të pandemisë së koronavirusit është rritja shëtitjeve me biçikleta në natyrë. Në shtetin e Merilendit, disa të rinj kanë krijuar një grup të shëtitjes me biçikleta, të quajtur “Skifterët e Parkut Franklin”.

Aktivitetet rutinë po marrin një rëndësi të veçantë gjatë pandemisë së Covid-19, qoftë një shëtitje e gjatë në park, apo tubime të vogla, të rralla dhe të rastësishme.

Shëtitjet me biçikletë, një aktivitet pozitiv në kohë pandemie
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:41 0:00

Në një lagje në periferi të Uashingtonit, disa fëmijë filluan të dalin së bashku me biçikleta dhe me kalimin e kohës grupi i tyre u bë një klub i shëtitjes me biçikletë.

“Të gjithë ne ishim mërzitur me COVID-in sepse nuk mund të bënim shumë gjëra. Ne thjesht filluam të dilnim jashtë për t’u shëtitur me biçikletë dhe shumë fëmijë u bashkuan me ne. Grupi ynë filloi të rritej dhe krijuam një ekip të shëtitjes me biçikletë sepse ky ishte një aktivitet i përbashkët për të gjithë ne", thotë Liam Salgenik.

“Është kënaqësi të dalësh jashtë sepse të gjithë miqtë e mi janë jashtë, gjithmonë mund të flasësh me ta. Gjithmonë ka diçka për të folur me të gjithë grupin dhe ne e kuptojmë mirë njëri-tjetrin", thotë Samantha Stancik.

Ata e quajnë veten “Skifterët e Parkut Franklin”. Grupi shfrytëzon shëtitjet me biçikleta për t’u shoqëruar me njëri-tjetrin, duke respektuar distancimin fizik. Prindërit, të cilët kryesisht punojnë nga shtëpia për shkak të pandemisë, janë të entuziazmuar që fëmijët e tyre po përdorin kohën në mënyrë të shëndetshme, duke u dhënë atyre një pushim shumë të nevojshëm në shtëpi.

“Unë dhe bashkëshorti im punojmë nga shtëpia me orar të plotë. Kështu që, aktiviteti jashtë shtëpisë me biçikleta i fëmijëve gjatë pandemisë me miqtë e tyre, duke respektuar distancimin fizik, ka qenë një gjë shumë e mirë. Kjo u ka dhënë atyre mundësinë për ta zhvendosur vëmendjen diku tjetër”, thotë Ashley Salgenik, nëna e njërit prej fëmijëve të grupit “Skifterët e Parkut Franklin”.

Por blerja e një biçiklete këto ditë është bërë e vështirë. Shitjet e biçikletave në Shtetet e Bashkuara janë rritur mbi 75 për qind në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, sipas disa studimeve.

Edhe riparimi i biçikletave të vjetra është bërë i vështirë pasi shumica e dyqaneve të biçikletave janë të mbingarkuara dhe nuk kanë pjesë të mjaftueshme.

Madje edhe blerja e një biçiklete të përdorur mund të jetë e kushtueshme.

"Shkova në dyqan për të blerë një biçikletë, por më thanë se duhet të prisja një kohë të gjatë për llojin e biçikletës që dëshiroja. Babai im u detyrua të më blinte një biçikletë të përdorur në internet, e cila kushtoi 500 dollarë. Kështu u bëra me biçikletë”, thotë Millie Philips, anëtare e grupit “Skifterët e Parkut Franklin”.

Por këtyre fëmijëve të grupit “Skifterët e Parkut Franklin”, biçikletat u ofrojnë pak liri dhe miqësi të përditshme në këtë kohë masash kufizuese, mësimi në internet, karantine dhe stresi. Dhe kjo është një mundësi e çmuar.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG