Lidhje

SHBA: Vaksina për COVID-19, fare pranë miratimit pas rekomandimit të grupit të ekspertëve


Një grup këshillimor i qeverisë amerikane rekomandoi enjten miratimin për përdorimin urgjent vaksinës për koronavirusin prodhuar nga gjigandi farmaceutik amerikan Pfizer bashkëpunim me kompaninë gjermane BioNTech.

Është një hap madhor drejtim një fushate jashtëzakonshme vaksinimi fund mund ta vërë nën kontroll epideminë.

Administrata e Ushqimit dhe Ilaçeve (FDA) pritet ndjekë rekomandimin e bërë enjten nga n grup i posaçëm ekspertësh saj jashtëm, i cili me 17 vota pro, 4 kundër dhe një abstenim, arriti përfundimin se vaksina duket e sigurt dhe efektive kundër koronavirusit tek njerëzit 16 vjeç e lart.

Një vendim përfundimtar i FDA- pritet brenda ditësh, ndoshta premten ose shtunën. Miliona doza do transportoheshin për filluar vaksinimin e punonjësve kujdesit shëndetësor dhe azileve moshuarve.

Ushtria amerikane gjithashtu do t'u japë përparësi punonjësve saj kujdesit shëndetësor dhe do ketë dispozicion pak pak se 44,000 doza. Një zëdhënës i Pentagonit u tha gazetarëve mërkurën se ushtria do ta nisë vaksinimin "brenda një ose dy ditësh" nga momenti FDA-ja do japë miratimin për përdorimin raste urgjente vaksinës. Fillimisht vaksinimet do kryhen mbi baza vullnetare, por mund bëhen detyrueshme pasi vaksina licencohet plotësisht.

Qasja për publikun e gjerë nuk pritet deri pranverë.

Lajmi vjen ndërsa shifra totale e infeksioneve gjithë vendin llogaritet tashmë shumë se 15.3 milionë prej fillimit pandemisë. Takimi i enjtes u mbajt n ditë pasi Shtetet e Bashkuara regjistruan shumë se 3,000 vdekje si pasojë e COVID-19-s, shifra e lartë ditore prej fillimit pandemisë.

Kompanitë Pfizer dhe BioNTech u vunë krye përpjekjeve globale për prodhimin e vaksinës kundër koronavirusit. Britania u vendi i parë perëndimor nisi vaksinimet masive martën, vetëm disa ditë pasi agjencia rregullatore qeveritare për shëndetin publik miratoi vaksinën e kompanive Pfizer dhe BioNTech.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG