Lidhje

Xhorxhia: Fillon votimi i hershëm për garat kritike të Senatit


shtetin e Xhorxhias filloi hënën votimi i hershëm dy gara balotazhi, do përcaktojnë se cila parti do ketë shumicën Senatin amerikan, kur mblidhet kongresi i ri janar.

Republikanët aktualisht kanë një avantazh 50 me 48 senatin me 100 vende. Nëse demokratët i fitojnë dyja garat, gjë sipas analiastëve ka pak gjasa ndodhë, Senati do ndahej 50 me 50, por kushtet kur demokrati Joe Biden fitoi zgjedhjet presidenciale dhe nënpresidenti ka drejtën e votës vendimtare një senat ndarë barabar, demokratët do kishin edhe kontrollin e Senatit.

Demokratët kanë shumicën Dhomën e Përfaqësuesve, çka do thotë se rezultati i dy garave Xhorxhia, është kritik për dyja palët, pasi mund përcaktojë rrjedhën e politikës Shtetet e Bashkuara vitet e ardhshme.

një nga garat, demokrati Raphael Warnock po përpiqet fitojë ndaj senatores republikane Kelly Loefller, ndërsa garën tjetër demokrati Jon Ossoff po sfidon senatorin republikan David Perdue.

Xhorxhia ishte një nga shumë shtetet amerikane ku pati pjesëmarrje jashtëzakonshme votimet e hershme nëntor, pasi votuesit donin shmangnin turmat e mëdha ditës zgjedhjeve mes pandemisë koronavirusit.

shumë se gjysma e afërsisht pesë milionë votave Xhorxhia u hodhën para ditës zgjedhjeve, përfshirë 125,000 ditën e parë votimit hershëm.

Zgjedhësit do kenë kohë deri 31 Dhjetor disa pjesë shtetit për hedhur votat e parakohshme, ndërsa data e raundit dytë është 5 janari. Demokrati Biden fitoi me një epërsi lehtë Xhorxhia zgjedhjet e 3 nëntorit, një shtet prej dekadash votonte për republikanët zgjedhjet presidenciale.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG