Lidhje

Britania, BE ende larg në qëndrimet për Brexit


Britania dhe Bashkimi Evropian janë ende larg bisedimet tregtare për çështjen Brexit por Kryeministri Boris Johnson nuk dëshiron largohet ende nga bisedimet, tha hënën sekretari i biznesit Alok Sharma.

Britania dhe BE ranë dakord dielën "bëjnë një përpjekje shtesë" ditët e ardhshme për arritur një marrëveshje tregtare pavarësisht skadimit të afatit tyre fundit për shmangur një dalje trazuar Britanisë nga BE-ja fund muajit.

"Ne do vazhdojmë diskutojmë, natyrisht jemi ndarë për çështje caktuara por siç tha kryeministri, ne nuk duam largohemi nga këto bisedime," i tha zoti Sharma televizionit Sky.

"Njerëzit presin nga ne, bizneset presin ne Britani ecim tej dhe kjo është pikërisht ajo po bëjmë," tha ai.

Kryeministri britanik Boris Johnson dhe presidentja e Komisionit Ekzekutiv BE-, Ursula von der Leyen, u kishin dhënë negociatorëve një afat deri dielën për gjetur një zgjidhje ngërçit, me një marrëveshje mundshme do t’i garantonte Britanisë një tarifë zero dhe qasje me kuotë zero tregun e BE-.

dielën ata u kërkuan negociatorëve vazhdonin punën, megjithëse zoti Johnson u shpreh me tone pesimizmi mbi perspektivën për bërë përparim.

"Çdo marrëveshje ndërmarrim me BE- duhet respektojë faktin se ne jemi një vend sovran, një vend i pavarur dhe kjo është baza mbi cilën ne do bëjmë marrëveshje nëse ka një tillë për t'u bërë," tha zoti Sharma.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG