Lidhje

Një gjykatë franceze dënon bashkëpunëtorët e sulmuesve të Charlie Hebdosë


Një gjykatë franceze dënoi 14 bashkëpunëtorë lidhje me sulmet e janarit 2015 ndaj revistës satirike Charlie Hebdo dhe një supermarketi hebraik Paris.

Mes dënuarve ishte edhe Hayat Boumeddiene, ish-partnerja e ekstremistit islamik Amedy Coulibaly, kishte lidhje me personat e armatosur përgjegjës për sulmin ndaj Charlie Hebdo.

Coulibaly qëlloi për vdekje një oficere policie 24 orë pas sulmit dhe u vra një ditë pas më 9 janar nga forcat e sigurisë gjatë një rrethimi një supermarket hebre.

Autoritetet besojnë se Boumeddiene, një nga tre dyshuarit po gjykohen mungesë, është gjallë dhe po i shmanget një urdhëri ndërkombëtar arresti lëshuar Siri, ku ajo është bashkuar me organizatën ISIS.

Gjyqi i Parisit filloi shtator, me 14 dyshuar si bashkëpunëtorë terroristëve xhihadistë përballen me akuza se i kanë ndihmuar ata kryejnë disa sulme.

Sulmi zyrat e revistës Charlie Hebdo ishte i pari një seri sulmesh gjatë tre ditëve janar 2015, duke shënuar fillimin e një rritjeje dhunës nga ISIS-i Evropë.

Vëllezërit Cherif dhe Said Kouachi sulmuan zyrat e revistës 7 janar, duke qëlluar për vdekje 12 persona emër al-Kaidës përpara se arratiseshin. Revista kishte botuar karikatura Profetit Muhamed vite herët.

Dy ditë vonë, premten, prag fillimit ditës shenjtë hebraike javës, Coulibaly, një francez me origjinë nga Mali, sulmoi një supermarket hebraik, duke vrarë katër pengje emër Shtetit Islamik, ndërsa vëllezërit Kouachi morën kontrollin e një shtypshkronje jashtë Parisit. Sulmuesit u vranë atë ditë gjatë sulmeve policisë.

Një rrjet tjetër luftëtarësh francezë dhe belgë ISIS-it sulmoi Parisin përsëri vonë 2015, duke vrarë 130 vetë sallën e koncertit Bataclan, stadiumin kombëtar si edhe bare dhe restorante.

14 bashkëpunëtorët gjyq u dënuan nën akuza ndryshme, përfshirë ndihmë logjistikën e sulmeve janarit 2015 dhe blerjen e armëve dhe makinave. Akuzat e lidhura me terrorizmin për disa pandehur u rrëzuan dhe ata u dënuan për krime lehta.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG