Lidhje

Britania dhe BE arrijnë marrëveshje pas muajsh negociatash


Kur Britanikët votuan vitin 2016 për dalë nga Bashkimi Evropian pas 47 vitesh anëtarësim, ata mbështesnin atë u e njohur si Brexit thanë se arritja e një marrëveshje tregtisë lirë me BE- do ishte "një nga lehtat për t’u arritur historinë njerëzore."

Por nuk rezultoi kështu.

Megjithatë enjten, pas katër vjet bisedimesh shoqëruara nga përplasje, debate dhe akuza për presion, zhgënjim dhe mosbesim, pati një lajm mirë për festa pasi Londra dhe Brukseli përfundimisht arritën një marrëveshje do kufizojë dëmin ekonomik si britanikët, edhe evropianët do pesonin nëse nuk do kishte marrëveshje.

dyja palët bënë kompromis dhe hoqën dorë nga 'vijat e kuqe' për arritur marrëveshjen. Britania doli zyrtarisht nga BE-ja janarin e kaluar por pati një periudhë tranzicioni njëvjeçare që lejonte tregtinë e lirë dhe lëvizjen e lirë njerëzve vazhdonin pa ndërprerje deri 31 dhjetor.

Ata mbështesnin daljen menjëherë dolën me shprehjes "Gëzuar Brexmas" dhe vlerësuan Kryeministrin Boris Johnson për mbajtjen e premtimit. "Lufta ka mbaruar", tha Nigel Farage, udhëheqësi i atyre mbështesin Brexit.

Ai shtoi: "Nuk është e përkryer, por gjithsesi është përparim”, tha ai.

Paundi u forcua mënyrë modeste pas lajmit marrëveshjes, por pas ra nivelin e mëparshëm.


Zoti Johnson e quajti marrëveshjen, me një vlerë përgjithshme prej 900 miliardë dollarësh, si "marrëveshjen madhe tregëtare ndonjëherë" me Bashkimin Evropian, duke thënë se Britania kishte rimarrë kontrollin e ligjeve, kufijve dhe ujrave veta peshkimit.

"Arritëm marrëveshjen madhe me vlerë 660 miliardë paund vit, një marrëveshje gjithëpërfshirëse tregëtisë lirë ngjashme me atë Kanadasë, mes Britanisë dhe BE-”, tha ai një konferencë për shtyp.

"Gjithçka iu premtua publikut britanik gjatë referendumit vitit 2016 dhe zgjedhjet e përgjithshme vitin e kaluar, arrihet me këtë marrëveshje," tha një zyrtar i qeverisë britanike.

Ai shtoi se marrëveshja do "mbrojë vendet e punës gjithë vendin" duke lejuar mallrat shiten "pa tarifa dhe kuota" BE.

Presidentja e Komisionit Evropian tha enjten se fund ishte arritur një marrëveshje për Brexit-in.

" fund arritëm një marrëveshje. Ishte një rrugë e gjatë dhe jo e lehtë, por si rezultat kemi një marrëveshje," tha Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen."Është e drejtë, është një marrëveshje e ekuilibruar dhe është zgjidhja e duhur dhe e përgjegjshme për dyja palët."

Ajo tha se BE-ja dhe Britania gjithashtu do bashkëpunojnë kur bëhet fjalë për veprimet klimatike dhe sigurinë.

Michel Barnier, negociatori kryesor i BE- për Brexit, tha se e sotmja është një "ditë lehtësimi", por me një ndjesi trishtimi.

Politikanët britanikë kundërshtuan Brexit-in thanë se ishin lehtësuar ishte arritur një marrëveshje, por paralajmëruan se Britania do humbte shumë nga dalja nga blloku.


Ministrja e Parë i Skocisë, Nicola Sturgeon, shkroi Twitter: "Ia vlen kujtojmë se Brexit po ndodh kundër vullnetit Skocisë. Dhe nuk ka asnjë marrëveshje do kompensojë ndonjëherë atë Brexit na mori. Është koha projektojmë ardhmen tonë si një vend i pavarur, evropian. "

Disa mbështetës Brexit-it u ankuan se marrëveshja i mban lidhura ngushtë Britaninë me BE-.

Edhe momentet e fundit negociatave ishin tensionuara dhe ato pothuajse dështuan.


Për ditë tëra palët kishin lënë kuptohej se ishin prag përparimit. Dhe duke filluar nga e shtuna, diplomatët u thanë gazetarëve se një marrëveshje ishte "e pashmangshme". Njoftimi ishte planifikuar për mërkurën, u shty për enjten mëngjes por pastaj diplomatët thane se duheshin bërë disa ndryshime marrëveshjen me 2,000 faqe.

Vonesa njoftimin e një marrëveshjeje 24 orët e fundit ishte kryesisht për shkak kuotave peshkimit kur rezultoi se Komisioni Evropian kishte përdorur shifra vjetra për llogaritur reduktimin e sasisë rezervave peshkut peshkatarët e BE- do lejohet kapin ujërat britanike si pjesë e marrëveshjes tregtare.

Marrëveshja u jep eksportuesve britanikë qasje "me zero tarifa dhe zero kuota" Tregun e Njësuar Evropës. Çdo mosmarrëveshje ardhmen midis Britanisë dhe BE nuk do gjykohet nga Gjykata Evropiane e Drejtësisë, një pikë kritike për përkrahësit e Brexit-it, cilët thane se nëse kjo gjykatë vendoste për marrëveshjen, do përbënte një shkelja sovranitetit britanik.

Por firmat britanike do kenë drejta kufizuara për shitur shërbime BE pas janarit, duke prekur sektorët bankarë dhe sigurimeve. Industritë e shërbimeve zënë 80 përqind prodhimit përgjithshëm ekonomik britanik. Disa banka ndërkombëtare ka ngjarë zhvendosin shumë operacione tyre vendet e BE- për shkak marrëveshjes, thonë analistët.

Duke filluar nga janari do ketë gjithashtu kontrolle shtesë doganore mbi ushqimin, kimikatet dhe ilaçet e eksportuara BE nga Britania, cilat do shtojnë burokraci dhe koston për firmat britanike, duke dobësuar konkurrencën e tyre çmimeve, thonë analistët.

Për peshkimin ujërat britanike, Britania bëri lëshime mëdha duke lejuar industrinë e peshkimit BE- heqë dorë vetëm nga 25 për qind kuotës saj aktuale, një ndryshim do bëhet gradualisht me faza gjatë pesë viteve e gjysmë ardhshme.

Edhe pse politikanët morën frymë lehtësuar dyja anët e Kanalit Anglez, "marrëveshja është larg marrëdhënies thellë dhe ambicioze" të dyja palët thanë se po synonin realizonin menjëherë pas referendumit për Brexit vitin 2016, sipas Sally Jones , një eksperte e tregëtisë tar Ernst & Young, një firmë konsulence e shërbimeve profesionale anglo-amerikane.

Marrëveshja jashtëzakonisht komplekse tani do vlerësohet nga juristët dhe bizneset. Marrëveshja është mbi 1.000 faqe, plus qindra faqe shtesash mbulojnë rregullimet e ardhshme për tregti, siguri dhe peshkim, si dhe bashkëpunim shkencor dhe shtrirjen rregullatore.

Pikat mëdha pazgjidhura gjatë negociatave gjatë viteve fundit midis Londrës dhe Brukselit kanë qenë lidhura me koordinimin e rregullave dhe peshkimin. dyja palët ishin përplasur për normat e përbashkëta rregullatore, standardet e konkurrencës dhe sigurisë, drejtat e punëtorëve dhe ligjet e mjedisit dhe kufizimet për subvencionet shtetërore për bizneset private.

Evropianët ishin vendosur garantonin firmat britanike mos siguronin një avantazh padrejtë konkurrues ndaj rivalëve BE-. Standardet ulëta dhe rregulloret e dobësuara nënkuptojnë kosto ulëta dhe çmime ulta për mallrat.

Parlamenti Britanik do duhet ratifikojë marrëveshjen, por ai tashmë ka ndërprerë punimet për pushimet e Krishtlindjes. Ligjvënësit britanikë ka ngjarë thirren 30 dhjetor për miratuar marrëveshjen e minutës fundit.

Një zyrtar i BE- i tha agjencisë lajmeve Reuters se një zbatim i përkohshëm i marrëveshjes do duhet miratohet nga vendet anëtare sepse nuk ka kohë mjaftueshme për Parlamentin e BE- ratifikojë marrëveshjen përpara afatit fundit 31 dhjetorit, kur periudha e tranzicionit e Britanisë përfundon.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG