Lidhje

SHBA: Retorika të ashpra para balotazhit në Xhorxhia


SHBA: Retorika të ashpra para balotazhit në Xhorxhia
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:11 0:00

Zgjedhjet e rëndësishme balotazhit do përcaktojnë dy vende Senat, do mbahen shtetin jugor Xhorxhias javën e ardhshme. Akuzat rreth zgjedhjeve presidenciale muajit kaluar këtë shtet ende vazhdojnë. Siç njofton korrespondenti i Zërit Amerikës Mike O’Sullivan, retorika rreth mashtrimve zgjedhore ka arritur nivele rrezikshme, duke hedhur hije mbi balotazhin e 5 janarit.

Protestuesit, mbështetur nga Presidenti Trump, vazhdojnë thonë se ai ishte fituesi i vërtetë i zgjedhjeve presidenciale nëntorit.

Është një pretendim vetë Presidenti e ka bërë mënyrë përsëritur.

“Me një shtypur butonit, me ndryshimin e një çelësi, mund kthesh votën e Trump-it për Biden-in. Çfarë lloj sistemi është ky? ”

Por këto dhe pretendime tjera pabazuara për mashtrim, janë hedhur poshtë nga zyrtarët e zgjedhjeve dyja partive dhe nga pothuajse gjithë vëzhguesit, cilët nuk shohin prova se vota është manipuluar.

William Barr, i cili dha dorëheqjen si prokuror i përgjithshëm 23 dhjetor, gjithashtu nuk gjeti prova për mashtrim gjerë. Një profesor i shkencave politike shkon tej.

Këto ishin ndoshta zgjedhjet mira Shtetet e Bashkuara kanë bërë ndonjëherë. parim, pjesëmarrja ishte kaq e madhe, dhe u menaxhua shumë mirë. Pothuajse nuk ka raste dokumentuara ndonjë problemi serioz zgjedhje, thotë Raphael Sonenshein me Institutin Pat Brown.

Megjithatë, pretendimet e vazhdueshme po ndikojnë zgjedhjet e balotazhit martës Xhorxhia për dy vendet e Senatit. Rezultatet e këtij votimi do përcaktojnë se cila parti kontrollon Senatin.

Pretendimet për parregullsi fletëvotimet me postë dhe akuzat kundër makinerive kompjuterizuara kompanisë Dominion për numërimin e votave, kanë ngritur dyshime tek disa amerikanë.

Dyshime nxitura nga Presidenti Trump.

Fatkeqësisht, Xhorxhia po përdorin njëjtin sistem tmerrshëm kompanisë Dominion.

Kompania Dominion thotë se punonjësit e saj kanë marrë kërcënime me vdekje bazuar akuza pabaza.

Mbështetësit e Trump-it dhe zyrtarët republikanë kanë ngritur shumë se 50 çështje gjyqësore, duke u përpjekur përmbysin rezultatin shtetet e lëkundura ku Biden-i fitoi, por pa sukses. Një përpjekje për ta çuar çështjen e tyre Gjykatën e Lartë u dënua nga zoti Biden.

"Kjo manovër ligjore ishte një orvatje e zyrtarëve zgjedhur një grupi shtetesh për t'u përpjekur Gjykata e Lartë skualifikonte votat e shumë se 20 milionë amerikanëve shtetet e tjera."

Një rinumërim i votave Xhorxhia konfirmoi fitoren e zotit Biden atje. Zyrtari i lartë i zgjedhjeve Xhorxhia, një republikan, tha se çështja shtetin e tij kishte përfunduar.

Unë i përmbahem motos se shifrat nuk gënjejnë, tha zoti Brad Raffensperger.

Deklarata e tij çoi kërcënime ndaj punonjësve shtetit. Një tjetër zyrtar i zgjedhjeve Xhorxhia bëri një thirrje fillim dhjetorit.

Zoti President, ju nuk i keni dënuar këto veprime dhe këtë lloj gjuhe. Senatorë, ju nuk e keni dënuar këtë gjuhë apo këto veprime. Kjo duhet marrë fund, tha Gabriel Sterling.

Disa republikanë Senatit e pranojnë fitoren e Biden-it, por pretendimet e Trump-it për mashtrime kanë krijuar shqetësime për zgjedhjet Xhorxhia, shumë rëndësishme për dyja partitë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG