Lidhje

Joe Biden emëron diplomatin William Burns, për postin e drejtorit të CIA-s


Presidenti i zgjedhur i Shteteve Bashkuara, Joe Biden njoftoi hënën se do emërojë diplomatin e karrierës William Burns për postin e drejtorit Agjencisë Qendrore Zbulimit, CIA-s.

një deklaratë hënën, ekipi i tranzicionit i zotit Biden tha se zoti Burns është një veteran i Departamentit Shtetit ka shërbyer atje për 33 vjet, si për presidentë republikanë ashtu edhe demokratë.

Zoti Burns i ngjiti shkallët e karrierës përmes trupit diplomatik dhe shërbeu si ambasador Jordani nën ish-Presidentin Bill Clinton dhe ambasador Rusi nën ish-Presidentin, George W. Bush. Diplomati 64-vjeçar u emërua nënsekretar i shtetit vitin 2011 nga Presidenti Barack Obama para se dilte pension 2014, për drejtuar Fondacionin Carnegie për Paqe Ndërkombëtare.

një deklaratë, Presidenti i zgjedhur Biden tha se me përvojën e tij dypartiake, zoti Burns do sjellë një qasje dhe perspektivë "apolitike" për zbulimim, do ta mbajë Amerikën sigurt.

"Populli amerikan do jetë i sigurt me si drejtori ynë i ardhshëm i CIA-s," tha zotit Biden.

Ambasadori Burns ka marrë tre Çmime presidenciale për Shërbim Shquar dhe nderimet larta civile nga Pentagoni dhe komuniteti i zbulimit amerikan. Ai është diplomuar për histori Universitetin LaSalle Filadelfia dhe ka marrë një master dhe doktoraturë për marrëdhëniet ndërkombëtare nga Universiteti i Oksfordit.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG