Lidhje

SHBA: Demokratët në Kongres pararashtrojnë kërkesat për largimin e Presidentit Trump


Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të Kongresit amerikan, Nancy Pelosi thotë se do paraqesë një rezolutë hënën duke i bërë thirrje Kabinetit Presidentit Donald Trump ta heqë atë nga detyra, duke përdorur amendamentin e 25-të.

një letër drejtuar kolegëve saj demokratë, zonja Pelosi tha se nëse nënpresidenti Mike Pence nuk përgjigjet brenda 24 orësh, Dhoma e Përfaqësuesve do nisë procesin e ngritjes akuzave për shkarkimin e presidentit.

"Për mbrojtjen e Kushtetutës dhe demokracisë sonë, ne do veprojmë me urgjencë, sepse ky president përbën një kërcënim për dyja. Me kalimin e ditëve, tmerri i sulmit vazhdueshëm ndaj demokracisë sonë kryer nga ky President është intensifikuar dhe rrjedhimisht edhe nevoja për veprim menjëhershëm", thuhet letër.

Shtysa për shkarkuar zotinTrump nga detyra ditët e fundit mandatit tij, vjen mes thirrjeve rritje për ta vënë atë para përgjegjësisë për dhunën e mërkurës kaluar ku humbën jetën pesë vetë, ndërsa një turmë mbështetësish zotit Trump sulmoi policinë.

As zoti Trump as Shtëpia e Bardhë nuk reaguan dielën ndaj lëvizjes zonjës Pelosi.

Presidenti i zgjedhur Joe Biden nuk ka shprehur ndonjë qëndrim drejtpërdrejtë mbi lëvizjen për procesin e mundshëm shkarkimit kundër presidentit largim, i cili ende nuk ka pranuar humbjen e zgjedhjeve, por ka pranuar se një "administratë re" do vijë pushtet Uashington 20 janar.

"Pas 10 ditësh, ne do ecim përpara dhe do rindërtojmë bashku", tha zoti Biden dielën Twitter.

Një nga zëvendësit kryesorë zonnjës Pelosi Kongres, ligjvënësi Jim Clyburn nga Karolina e Jugut, tha për emisionin "Fox News Sunday" se Dhoma mund votojë për ngritjen e akuzave brenda disa ditësh, edhe pse presidenca katër-vjeçare e zotit Trump përfundon javën e ardhshme me inaugurimin e zotit Biden dhe nënpresidentes zgjedhur, Kamala Harris.

Meqenëse presidenti Trump do jetë jashtë Shtëpisë Bardhë shpejti, ka pak gjasa Senati zhvillojë gjyqin për shkarkimin e tij. Senati, i cili rastin e shkarkimit presidentëve luan rolin e gjykatësit, mund ta zhvillojë seancën edhe pasi ai largohet, dhe nëse e shpall fajtor, zoti Trump nuk do jetë gjendje kurrë shërbejë një post federal.

Por zoti Clyburn tha se urgjenca për ta mbajtur përgjegjës një proces dytë shkarkimi për zotin Trump, është thelbësore.

"Detyra jonë është ta akuzojmë zyrtarisht për ta larguar nga detyra”," tha zoti Clyburn. "Vota jonë është zëri ynë, dhe vota jonë është një kundërshtimi."

Anëtarja demokrate e Kongresit Ilhan Omar nga Minesota, një kritike prej kohësh e zotit Trump, tha se ajo do propozonte dy akuza kundër presidentit të hënën për "abuzim pushtetit" lidhur me presionin ndaj zyrtarëve zgjedhjeve shtetin jugor Xhorxhias për përmbysur fitoren e ngushtë zotit Biden atje, si edhe për "nxitje dhune për orkestrimin e një përpjekjeje për grusht shteti" me sulmet e Kapitolit.

paktën 180 anëtarë demokratë Dhomës Përfaqësuesve kanë nënshkruar përpjekjen për shkarkimin e presidentit, por ky numër nuk e arrin shumicën e nevojshme prej 218 votash të Dhomës me 435 anëtarë dhe asnjë Republikan nuk ka shprehur mbështetjen për .

Rreth dy tretat e anëtarëve republikanë Dhomës Përfaqësuesve votuan javën e kaluar kundër pranimit rezultateve zgjedhjeve shtetin lindor Pensilvanisë, një nga gjashtë shtetet ku zoti Biden fitoi me shumicë ngushtë për marrë presidencën.

Zoti Trump dhe Shtëpia e Bardhë nuk kanë reaguar për procesin e shkarkimit mundshëm. Shtëpia e Bardhë thotë se Presidenti Trump ka plan vizitojë Teksasin martën për ta vënë theksin tek puna e administratës tij për murin kufitar ndan Shtetet e Bashkuara nga Meksika.

Senatori Republikan Roy Blunt, një Republikan i Misurit dhe bashkë-kryetari i komisionit planifikon ceremoninë e inaugurimit zotit Biden, tha për televizionin CBS News se shkarkimi i zotit Trump nga detyra "padyshim nuk mund ndodhë nga sot e deri ditën e fundit tij në detyrë. "

Dy senatorë republikanë, Lisa Murkowski nga Alaska dhe Pat Toomey nga Pensilvania, kanë bërë thirrje zoti Trump japë dorëheqjen, por presidenti u ka thënë këshilltarëve se nuk ka plan ta bëjë një gjë tillë.

"Mendoj se këtë pikë, kur kanë mbetur vetëm disa ditë, kjo është rruga e mirë përpara”, tha zoti Toomey dielën CNN, duke bërë thirrje zoti Trump largohej vetë nga detyra. "Është diçka do kishte efekt menjëhershëm. Por nuk jam optimist se do ndodhë."

"Unë nuk mendoj se ka ndonjë dyshim, sjellja e presidentit pas zgjedhjeve ishte shumë e ndryshme nga sjellja e tij e parshme," tha zoti Toomey. "Ai arriti një nivel çmendurie dhe u përfshi veprime absolutisht paimagjinueshme dhe pafalshme."

Sulmi ndaj Kapitolit gjithashtu ka pasoja financiare për presidentin dhe republikanët e tjerë.

Shoqata amerikane e golfit, PGA njoftoi dielën vonë se po tërhiqet nga një marrëveshje për ta mbajtur Kampionatin e golfit 2022, një nga katër garat mëdha golfit, klubin e golfit Bedminster zotit Trump New Jersey.

një deklaratë, Presidenti i PGA- Jim Richerson nuk përmendi zotin Trump për ngjarjet e mërkurës, por tha se mbajtja e kampionatit në Bedminister do ishte "e dëmshme për markën PGA Amerikës."

Marriott International, kompania e madhe botë e hoteleve dhe gjigandi i sigurimeve shëndetësore Blue Cross Blue Shield thanë dielën se do pezullonin dhurimet për ligjvënësit amerikanë votuan kundër çertifikimit fitores zotit Biden zgjedhje.

Bankat kryesore, përfshirë JPMorgan dhe Citigroup, kanë njoftuar një pauzë për gjitha dhurimet politike.

XS
SM
MD
LG