Lidhje

Kosovë, përkujtohet masakra e Reçakut


Kosovë, përkujtohet masakra e Reçakut
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:27 0:00

Udhëheqës të institucioneve, partive politike dhe ambasadorë bën thirrje sot për vënien e drejtësisë për të vrarët gjatë luftës së fundit në Kosovë. Ata i bën këto komente gjatë vizitave në fshatin Reçak të Shtimjes, rreth 25 kilometra në jug të Prishtinës, ku forcat serbe njëzet e dy vjet më parë vranë 45 civilë shqiptarë. Masakra e Reçakut që u cilësua si krim kundër njerëzimit nxiti përpjekjet ndërkombëtare për t’i dhënë fund luftës në Kosovë e cila përfundoi me ndërhyrjen e forcave të NATO-s.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG