Lidhje

SHBA: 12 anëtarë të Gardës Kombëtare hiqen nga shërbimi në Ditën e Inaugurimit


12 anëtarë Gardës Kombëtare Shteteve Bashkuara janë hequr nga shërbimi masat e siguri për inaugurimin e Presidentit zgjedhur Joe Biden pas një verifikimi figurës tyre, përfshinte shqyrtimin për lidhje mundshme me ekstremizmin e krahut djathtë, thanë martën zyrtarët e Pentagonit.

Një zëdhënës i Pentagonit tha se kontrolli shkonte përtej lidhjeve me grupet ekstremiste. Një anëtar i Gardës u hoq nga shërbimi për mërkurën për shkak mesazheve shqetësuese tij dërguar me telefon dhe për një tjetër ishte marrë informacion përmes një linje telefonike posaçme për këtë qëllim, u tha gazetarëve gjenerali i ushtrisë Daniel Hokanson, shefi i Byrosë Gardës Kombëtare.

"r qenë kujdesshëm, po veprojmë dhe po i heqim menjëherë nga shërbimi Kapitol dhe aktivitetet e inaugurimit", tha zëdhënësi i Pentagonit, Jonathan Hoffman.

dielën, sekretari detyrë i Mbrojtjes Chris Miller tha se FBI-ja po ndihmonte ushtrinë amerikane verifikimin e dhënave për shumë se 25,000 trupa të Gardës Kombëtare janë vendosur për ndihmuar mbrojtjen e Kapitolit Shteteve Bashkuara për shqetësime mundshme sigurisë përpara inaugurimit zotit Biden mërkurën.

Verifikimi filloi nga java e kaluar dhe FBI-ja po punon gjithashtu për parë nëse ndonjë anëtar i shërbimit aktual ka marrë pjesë trazirat e 6 janarit Kapitolin e Shteteve Bashkuara nga mbështetësit e Presidentit largim Donald Trump.

Javën e kaluar, Garda Kombëtare e Virxhinias tha se Jacob Fracker, një oficer policie nuk ishte shërbim, i akuzuar lidhje me trazirat e dhunshme Kapitol, ishte një tetar këmbësorinë e Gardës shtetit.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG