Lidhje

Në prag të inaugurimit, Presidenti i zgjedhur Biden nderon viktimat e koronavirusit


President-elect Joe Biden and his wife Jill Biden are joined by Vice President-elect Kamala Harris and her husband Doug Emhoff in a COVID-19 memorial event at the Lincoln Memorial Reflecting Pool, in Washington, Jan. 19, 2021.

Presidenti i zgjedhur Joe Biden drejtoi martën një ceremoni përkujtimore kombëtare prag inaugurimit tij mërkurën, për nderuar 400,000 amerikanët kanë vdekur nga COVID-19 gjatë 11 muajve kur koronavirusi shkaktoi viktimën e parë Shtetet e Bashkuara.

Ceremonia u mbajt perënduar diellit, u mbajt vetëm disa orë para se Presidenti Donald Trump largohet nga Shtëpia e Bardhë duke lënë një vend krizë. Ceremonia, e drejtuar nga zoti Biden dhe nënpresidentja e zgjedhur Kamala Harris nga Memoriali i Linkolnit, shënoi pranimin për herë parë zyrtarisht të qeverisë federale numrit madh vdekjeve nga pandemia.

"Duhet kujtojmë. Ndonjëherë është e dhimbshme kujtosh, por kështu rimëkëmbemi. Është e rëndësishme ta bëjmë një gjë tillë si komb," tha zoti Biden komentet e shkurtra shënuan fillimi i ceremonive ngjashme përkujtimore qytete anembanë vendit.

Memoriali i Uashingtonit dhe dritat e ndezura për të nderuar amerikanët që kanë vdekur nga koronavirusi
Memoriali i Uashingtonit dhe dritat e ndezura për të nderuar amerikanët që kanë vdekur nga koronavirusi

Ndërsa errësira binte mbi kryeqytetin e vendit, 400 llamba elektrike ishin vendosur dy anët e Pishinës Reflektuese u ndezën për nderuar 400,000 jetët e humbura, pasuar nga interpretimi i këngës "Hallelujah" nga këngëtarja e muzikës ungjillore Yolanda Adams, dhe më pas nga një moment heshtje kujtim vdekurve nga COVID-19.

"Megjithëse mund jemi ndarë fizikisht, ne populli amerikan jemi bashkuar shpirt," tha zonja Harris komentet e saj.

Një infermiere e një spitali Miçiganit, Lori Marie Key, këndoi "Amazing Grace" përpara se zoti Biden të dilte podium. Rreth 6.5 km nga vendi ku u shfaq zoti Biden, këmbanat e Katedrales Kombëtare u kumbuan 400 herë pasi ai foli.

Sipas dhënave agjencisë Reuters, Shtetet e Bashkuara kanë tani mbi 24 milionë infeksione me COVID-19 dhe mbi 400,000 jetë humbura nga virusi. Vendi ka regjistruar shumë se 200,000 raste reja dhe 3,220 vdekje mesatarisht gjatë shtatë ditëve fundit.

Ndër monumentet e tjera u ndriçuan për ceremoninë ishin ndërtesa Empire State qytetin e Nju Jorkut dhe Space Needle Siatëll, tha komisioni i inaugurimit i zotit Biden një deklaratë. Komisioni gjithashtu tha se po inkurajonte amerikanët ndiznin qirinj dritaret dhe kishat e tyre, një shenjë uniteti.

Empire State në Nju Jork e ndriçuar me drita të kuqe për nder të amerikanëve të vdekur nga koronavirusi
Empire State në Nju Jork e ndriçuar me drita të kuqe për nder të amerikanëve të vdekur nga koronavirusi

Zyrtarët lokalë nga qyteti i Majemit Florida deri tek San Diego në Kaliforni, thanë se ndërtesat qytetet e tyre pritej ndriçoheshin posaçërisht për këtë rast.

Katedralja e Shën Gjonit qytetin e Nju Jorkut po ftonte publikun ndizte qirinj shkallët e saj përparme martën mbrëmje para rënies një kambane solemne.

Një kapitull i ri përgjigjen ndaj pandemisë

Ceremonia shënoi fillimin e një kapitulli ri betejën e vendit kundër COVID-19 nën drejtimin e zotit Biden, i cili është zotuar ta bëjë lehtësimin e koronavirusit një përparësi kryesore kur marrë detyrën mërkurën nën masa pashembullta sigurie kryeqytetin e vendit.

Zoti Biden trashëgon një vend zi dhe përfshirë nga pandemia nga zoti Trump, për cilin kritikët thonë se ishte përgjegjës për një përgjigje pakoordinuar dhe joefektive ndaj pandemisë, duke sjellë si rezultat numrin lartë vdekjeve Shtetet e Bashkuara shkallë kombëtare nga COVID-19, krahasim me vendet e tjera.

martën, ditën e tij fundit plotë si president, zoti Trump nuk kishte planifikuar ndonjë ngjarje publike, megjithëse nënpresidenti Mike Pence po planifikonte mblidhte Grupin e Punës për koronavirusin për takimin e fundit nën drejtimin e tij.

Shumë nga planet e politikave zotit Biden janë diametralisht kundërta me qasjen e administratës Trump për luftuar pandeminë. Ato përfshijnë një përdorim detyruar maskës objektet federale, avionë dhe autobusë dhe një rikonfirmim angazhimit ndaj Organizatës Botërore Shëndetësisë pas nxjerrjes Shteteve Bashkuara nga zoti Trump nga kjo agjenci.

Zoti Biden do përballet gjithashtu me detyrën e mbikëqyrjes shpërndarjes dhe administrimit vaksinave kundër COVID-19. Shtetet e Bashkuara kanë mbetur pas me objektivin e tyre vaksinimit, me vetëm 12.3 milionë vaksina injektuara nga shumë se 31 milionë shpërndara nga 15 janari, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Shtetet, ngarkuara për përgatitur programet e tyre vaksinimit, janë ankuar për mungesën e fondeve dhe mbështetjes nga qeveria federale. Disa lokalitete thonë se nuk kanë furnizim përshtatshëm për përmbushur kërkesën.

Kryetari i bashkisë Bill de Blasio paralajmëroi martën se qyteti i Nju Jorkut do t’i mbarojë dozat e vaksinave ndoshta enjten dhe do detyrohet anulojë shumë vizita vaksinimi nëse nuk furnizohet shpejt.

"Nuk do na mbetet asgjë për dhënë nga e premtja," tha zoti de Blasio një konferencë shtypi.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG