Lidhje

Burimet: Biden mban në detyrë drejtorin e FBI-së të emëruar nga Trump


Presidenti Joe Biden i ka kërkuar drejtorit FBI- Christopher Wray vazhdojë qëndrojë detyrë, gjë ai e ka pranuar, bëri ditur një burim i zbatimit ligjit për agjencinëReuters.

Zoti Wray ishte shpesh shënjestër ish-Presidentit Republikan Donald Trump për shkak refuzimit tij për mbështetur pretendimet e rreme për manipulime zgjedhjet e 3 nëntorit.

Vendimi i zotit Biden për mbajtur zotin Wray si shef Byrosë Federale Hetimit u mirëprit nga kryetari i Komisionit Zbulimit Dhomën e Përfaqësuesve, Adam Schiff, një kritik i mënyrës se si zoti Trump i ka trajtuar çështjet e zbulimit.

"Christopher Wray u drejtor i FBI- një moment turbullirash jashtëzakonshme kishin përfshirë byronë dhe vendin. Ai ka shërbyer me profesionalizëm dhe integritet madh. Jam i lumtur Presidenti Biden synon ta mbajë detyrë zotin Wray ", tha zoti Schiff.

Zoti Schiff tha se mezi priste punonte me zotin Wray për analizuar "dështimin e operacioneve zbulimit e sigurisë raport me sulmin e 6 janarit ndaj Kapitolit dhe nevojën për zgjeruar mënyrë dramatike vëmendjen dhe burimet financiare ndaj kërcënimit paraqet terrorizmi i brendshëm".

Shtatorin e kaluar zoti Wray u tha ligjvënësve një komisioni Dhomës Përfaqësuesve se Rusia po ndërhynte zgjedhjet presidenciale, duke përhapur disinformata ndaj kandidatin Joe Biden.

Zoti Wray shtoi gjithashtu se FBI-ja po kryente hetime shumta ndaj ekstremistëve dhunshëm brendshëm dhe se "pjesa" e madhe e hetimit përfshinte grupe supremaciste bardha.

Lidhur me Kinën, zoti Wray tha se FBI-ja hapte "çdo 10 orë" një hetim ri kundërzbulimi ndaj Pekinit.

Christopher Wray u betua 2 gusht 2017 për një mandat 10 vjeçar krye FBI-. Rrjeti televiziv CNBC ishte i pari njoftoi vendimin e Presidentit Biden për ta mbajtur atë krye Byrosë Federale Hetimit.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG