Lidhje

Presidenti Biden paraqet planin për luftën ndaj pandemisë


ditën e tij parë plotë detyrë, Presidenti Joe Biden paraqiti strategjinë e tij kombëtare për pandeminë përfshin disa urdhra ekzekutivë lidhje me vaksinimet dhe testimet. Korrespondentja e Zërit Amerikës, Patsy Widakuswara sjell hollësi lidhur me përpjekjet e administratës re për luftuar koronavirusin brenda vendit dhe botë.

Presidenti Biden paraqet planin për luftën ndaj pandemisë
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:22 0:00

Ndërsa mbi 410,000 amerikanë kanë vdekur nga koronavirusi Shtetet e Bashkuara, Presidenti Joe Biden filloi enjten zbatimin e planit tij për luftuar pandeminë.

"Strategjia jonë kombëtare është gjithëpërfshirëse. Ajo bazohet shkencë jo politikë. Ajo bazohet tek e vërteta, jo mohimi i realitetit. Dhe është e detajuar", tha ai.

Zoti Biden nënshkroi një serë urdhrash ekzekutive përfshirë detyrimin për mbajtjen e maskës, kërkesat për testim dhe karantinë për udhëtarët, mbështetje për rihapjen e shkollave dhe mbrojtje për punëtorët e vijës parë frontit.

"Sot po nënshkruaj urdhrin ekzekutiv për aktivizuar Ligjin për Prodhimin e Mbrojtjes dhe kompetencat e tjera dispozicion për udhëzuar gjitha agjencitë federale dhe industrinë private përshpejtojnë prodhimin e gjithçkaje është e nevojshme për mbrojtur, testuar, vaksinuar dhe për t’u kujdesur për njerëzit tanë", tha ai.

Shtetet e Bashkuara po normalizojnë gjithashtu marrëdhëniet me komunitetin global shëndetësisë. Këshilltari kryesor i shëndetësisë i Shtëpisë Bardhë, Dr Anthony Fauci, njoftoi enjten se SHBA po kthehet Organizatën Botërore Shëndetësisë dhe po mbështet përpjekjen globale për luftuar pandeminë.

Dr Anthony Fauci, Këshilltari kryesor i shëndetësisë i Shtëpisë Bardhë

"Shtetet e Bashkuara po bashkohen me nismën COVAX dhe programin global ACT për çuar përpara përpjekjet shumëpalëshe për vaksinën COVID-19, shpërndarjen e terapive dhe mjeteve diagnostikuese, qasjen e drejtë dhe studimin dhe zhvillimin", tha ai.

COVAX është një program bashkëpunimi i 92 vendeve për vaksinën, i refuzuar nga ish-Presidenti Trump, i cili ndiqte strategjinë "Amerika e Para", për vaksinën. Qasja kritikohet nga ata theksojnë se virusi nuk njeh kufij.

"Është me vërtetë e rëndësishme ndihmojmë sa shumë vende mënyrë ato vende dhe partnerët tanë sigurojnë stabilitetin e tyre, si edhe për sigurinë tonë kombëtare dhe interesat tona ekonomike”, thotë këshilltari kryesor mjekësor i Qendrës për Politika Dypartiake, dr. Anand Parekh.

Rikonfirmimi i mbështetjes dhe rifillimi i dhënies fondeve për OBSH- shënon një distancim nga administrata Trump, e cila shpesh kishte kritikuar agjencinë globale për përgjigjen e saj ndaj pandemi.

"Është një ditë e mirë për OBSH - dhe një ditë e mirë për shëndetin global."

shumë se 17 milion amerikanë janë vaksinuar për COVID-19. Administrata e zotit Biden tani është përqendruar injektimin e 100 milionë vaksinave 100 ditët e para.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG